2 bin yıllık tarihe büyük saygısızlık

Kocaeli’de yaklaşık 2 bin yıl evvel inşa edilen tümülüs, define uğruna talan edildi. Birtakım şahısların taşları kazıyarak tarihi yapıya kendisinin yahut sevdiğinin ismini yazdığı da görüldü.

Mecidiye ve Güvercinlik mevkileri ortasında bulunan tümülüs (bir mezar ya da mezarlık içeren, toprak yığılarak oluşturulmuş tepecik), kimliği belgisiz kişi ya da bireyler tarafından tahrip edildi.

Yaklaşık 2 bin yıl evvel değerli bireyler için inşa edildiği kestirim edilen tümülüs, hem define uğruna hafriyat yapanlar münasebetiyle, hem de kimilerinin taşları kazıyarak sevdiği şahısların isimlerini yazmasıyla ziyan gördü. 1993 yılında sit alanı ilan edilen tarihi yapı, tahrip edilmiş haliyle etraftaki vatandaşların da yansısına sebep oldu.

Tümülüsün, 1993 yılında bulunduğunu söyleyen Mecidiyeköy eski muhtarı İdris Derin, şunları söyledi:

– Defineciler tarafından kazılırken bulundu. Vilayet Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Müze Müdürlüğü işbirliğiyle bölgede kurtarma hafriyatı yapıldı. Alan temizlendi, mesire alanı üzere ziyarete açıldı. Ama sonradan gelen acemi defineciler, her gördüğü işaretin gerisindeki taşları kırarak bu formda tahrip etti.

– O tarihte valiliğe müracaat ettik ve burayı toprakla kapattırdık lakin kaçak defineciler tarafından burası tekrar açıldı. Tekrardan tahribatlar yapılmaya başlandı. Jandarma duruma el koydu ve tutulan tutanaklarla kapatılmasına karar verildi. Tekrardan bu tümülüs kapatıldı.

– 2 sene evvel iş makinesiyle burası define aranmak için açıldı. Taşlar yerlerinden sökülmüş, yapılan basınçla birlikte taşlarda patlamalar olmuş, iç tarafta ise göçmeler var.

Tekrardan kapatılıp korunursa en azından gelecek yıllara bir şeyler saklamış olabiliriz. Bu tümülüsün kime ilişkin olduğu tespit edilemedi. Tümülüsün içinde rastgele bir define yahut lahitte çıkmadı, boş.

– Devir soygunu yediği için rastgele bir tarihçeye de ulaşamadık. Yalnızca 1800 yahut 2000 yıllık olduğu söylendi. Uzmanlar Orta Roma periyoduna ilişkin olabileceğini söyledi. Burası sit alanı ilan edildi, şu an burası o formda korunuyor ancak yalnızca ismi sit alanı.

– Her tarafı kazılmış durumda, rastgele bir şeye ulaşılmış da değil. Ellerinde dedektör olan herkes hem tümülüsü hem de etrafını kazmış. Keşke korunsaydı. Çok hoştu, koridoru vardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.