3. Ulusal yakma resim sergisi devam ediyor

Ahşap yakma sanatı (Pyrography), bir resmin ahşap üzerine transfer edilerek, özel bir havya ile ve gölgelendirme tekniğiyle yakılmasıdır. Geçmişte demirin ateşte kızdırılarak, deri ve ahşap üzerine uygulandığı yakma sanatı, artık modern tekniklerle yaşatılıyor.

Ahşap yakma tekniği, dekoratif amaçlı olarak antik çağlardan beri ahşap ve deri eşyaların bezeme işlemlerinde kullanılmaktadır. Son dönemlerde yeniden popüler olan ahşap yakma sanatı, teknolojinin de kullanılmasıyla en görkemli günlerini yaşıyor.

Ahşap yakmada düzeltme şansı yok

Bu sanatta, karakalem veya yağlı boyadaki gibi düzeltme imkanınız yok. Bir kez yakılan ahşabı düzeltmek mümkün değil.

Ahşap yakma sanatı, şimdilerde eski ustalar ve belediyelerin açtığı kurslarda yeniden canlandırılıyor. Çeşitli uçları olan özel bir havya ile ortaya çıkan eserler görenleri kendine hayran bırakıyor.

Ahşap yakma, kahve tonlarına hakim bir sanat. Ahşap yakılarak yapıldığından renkler kahverengi ve tonlarında ortaya çıkıyor. Havya ucu çok bastırıldığında daha koyu renkler elde edilirken, hafif dokunuşlarda daha açık tonlar elde ediliyor.

Ülkemizde bu sanatı yaşatan çok sayıda sanatçı bulunuyor. Bunlardan bazıları çeşitli kurslarda dersler vererek yeni sanatçılar yetiştiriyor ve bu sanatın gelecek kuşaklara aktarılmasına yardımcı oluyor.

3. Karma Ulusal Yakma Resim Sergisi’ne katılan 33 ustanın eseri İstanbul’da bulunan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’nde sergilenmekte. Vatandaşlardan ilgi gören sergi 29 Nisan tarihine kadar sürecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.