6 Analist Yorumladı: Altın Fiyatı İçin Sırada Bunlar Var!

Cuma günü dolar yükseldi ve artan ABD Hazine faizleri dolar fiyatlandırılmış külçe talebini vurdu. Bu gelişmelere altın fiyatı, Mayıs ortasından bu yana en büyük haftalık düşüşü için rayına oturdu.

Ilya Spivak: Altın fiyatı hala bir yön belirleyemedi

Altın fiyatı, Salı günü dört haftanın en düşük seviyesini görmeden önce bir ayın zirvesine yakın başladı. Ancak, dalgalı bir haftada yaklaşık %1,3 düştü. DailyFX’te döviz stratejisti Ilya Spivak, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Gerçekten çok fazla hareket etmedik. Hala yön arayan bu 1.800 ile 1.880-90 dolar aralığında sıkışıp kaldık. Altının faizlerin etkisi konusunda netliğe ihtiyacı var dedi. Ya yatırımcılar enflasyon kontrol altın alınacağını düşünüp, altının daha düşük olacağını söyleyecek. Ya da, enflasyonun kontrol altına alınacağını düşünmeyecek ve alternatif bir değer deposu isteyecek. İşte burada altının yükselmesini sağlayacak.

“Altın fiyatı pandemi öncesi seviyelere geri dönmeyecek”

Yatırımcılar, küresel faiz artışları karşısında büyüme konusunda endişe duyuyor. BU ortamda dünya hisse senetleri, Mart 2020’de pandeminin başlangıcındaki piyasa erimesinden bu yana en kötü haftasına girdi.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Fed, yükselen enflasyonu dizginlemek için çabalıyor. Bu hafta 1994’ten bu yana en büyük faiz artırımını açıkladı. ABD’de yükselen faziler, getirisi olmayan altını elde tutmanın fırsat maliyetini artırıyor. Fed’in şahin duruşunu sürdürürken, Fitch Solutions bir notta, şu tahmini yaptı:

İleriye dönük olarak, doların güçlenmesi bekliyoruz. Ayrıca tahvil getirilerinin altın fiyatlarını sınırlamasını öngörüyoruz. Ancak, altın fiyatı gelişen Rusya-Ukrayna savaşı, yükselen küresel enflasyon ve hala devam eden pandemi tarafından desteklenmeye devam edecek. Bu nedenle fiyatlar Covid-19 öncesi seviyelere geri dönmeyecek.

“Riskten kaçınma bu haftanın sonlarında daha keskin”

Kitco’dan Jim Wyckoff, “riskten kaçınma bu haftanın sonlarında keskin” dedi. ABD hisse senetleri, keskin bir düşüş yaşadı. Hisse senetleri ve tahvillerde olduğu gibi, analistler altın fiyatı hareketini çoğunlukla merkez bankalarından gelen son hamlelere bir tepki olarak nitelendirdiler.

Naeem Aslam: Altın fiyatı son günlerde düşüş eğilimini sürdürüyor

AvaTrade baş piyasa analisti Naeem Aslam, Perşembe günkü rahatlama rallisine rağmen, şunları söylüyor:

Traderlar ve yatırımcılar Fed’in enflasyonu kontrol altına almaya kararlı olduğuna inanıyorlar. Bu yüzden altın fiyatı son günlerde düşüş eğilimini sürdürüyor. Ancak Fed, politikalarının verilere bağımlı olduğunu açık. Bugünün verileri bir kez daha ABD ekonomisi için daha fazla zayıflığın geldiğini doğruladı.

Brien Lundin: Bu, uzun vadede altın için aşırı derecede yükseliş olacak

Gold editörü Brien Lundin, Fed’in Çarşamba günü aldığı kararın, merkez bankasının eninde sonunda, Fed fon oranını %5 hatta %6’ya çıkaracağı ve gerçekten de Fed fon vadeli işlemlerinin %4’lük bir oran gösterdiğini, söyledi. Brien Lundin, bülteninde şu hususların altını çiziyor:

Ancak bu tahminler, bu oranların halka ait 25 trilyon dolarlık federal borca ​​​​uygulamanın basit matematiğini yapmakta başarısız oluyor. Bu da 1 trilyon ile 2 trilyon aralığında yıllık faiz ödemeleri getirecek. Bu büyüklükteki yıllık faiz ödemelerinin politik olarak imkansız olacağına inanıyorum. Ayrıca Fed’in enflasyonla mücadelesinin önünde bir engel teşkil edeceğini düşünüyorum.

Brien Lundin, “Piyasalar FED’i erken sonbaharda tersine çevirmeye zorlamazsa, yaklaşan borç servisi tsunamisinin olacağına inanıyorum” diyor. Lundin, sonrası için şu tahmini yapıyor:

Böylece, Fed nihayetinde enflasyonu kontrol etmekte güçsüz kalacak. Bu, uzun vadede altın için aşırı derecede yükseliş olacak.

“Stagflasyondan en iyi korunma yolu İsviçre Frangı”

Altın, bu yılki borsa bozgununda her zaman en iyi “riskten korunma” önlemi olmadı. Bu unvan bunun yerine ABD dolarına gitti. Bu arada İsviçre Ulusal Bankası’nın gösterge faiz oranını 50 baz puan artırma kararı aldı. Bunun ardından, Deutsche Bank’tan George Saravelos, İsviçre Frangı’nı “küresel stagflasyona karşı en iyi korunma” olarak gördüğünü kaydetti.

“Temmuz’dan sonra faiz artırımının olup olmaması altın fiyatı için önemli”

Insignia Consultants araştırma direktörü Chintan Karnani MarketWatch’a verdiği demeçte, şunlardan bahsetti:

Altın traderları şu anda Fed’in faiz oranlarının ne zaman ve nerede zirveye çıkacağına dair ipuçları arıyor. Bununla birlikte ABD doları endeksinin de ağır bir şekilde aşırı alım var.

l

İleriye dönük olarak Karnani, odak noktasının Temmuz toplantısından sonra faiz artırımı olup olmayacağına odaklandığını söyledi. Analist, tahminlerine şunları ekledi:

Temmuz toplantısından sonra yılın geri kalanında faiz artırımı olmazsa, altının Temmuz ayı sonuna kadar orta vadeli dip yapması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.