AB’den güç ve birliğe üyelik açıklamaları

Avrupa Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Balkan ülkeleri, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan’a seslendi. Leyen, bu ülkelerin halklarına, “Siz ailemizin bir parçasısınız” dedi.

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu’nda güç krizine ve Ukrayna-Rusya savaşına ait değerlendirmelerde bulunan Leyen, “Ukrayna’yı potansiyelinden en güzel formda yararlanması için güçlendireceğiz. Milyonlarca Avrupalı, güç faturalarını ödemek için dayanağa muhtaçlık duyuyor. Birtakım şirketler düşük maliyetle elektrik üretiyor ve büyük marjlar elde ediyor. Gelirleri için 140 milyar eurodan fazla bir artış sağlayacak bir üst hudut öneriyoruz. Elektrik piyasamızda derin bir ıslahat yapacağız. Batı Balkanlar, Ukrayna, Moldova ve Gürcistan halkının şunu bilmesini istiyorum; siz bizim ailemizin bir parçasısınız, geleceğiniz birliğimizdedir ve birliğimiz sizsiz tam değildir” dedi.

ÜÇ ÜLKENİN ÜYELİK DURUMU

Haziran 2022’de Avrupa Komitesi, Gürcistan’ın AB’ye üye olma uygunluğunu belirledi, fakat muhakkak şartlar yerine getirilene kadar Gürcistan’a resmi aday statüsü vermeyi erteledi. 23 Haziran 2022’deki Avrupa Kurulu sırasında AB başkanları, Moldova’ya AB aday statüsü verdi. 23 Haziran 2022’de Avrupa Kurulu Ukrayna’ya AB’ye iştirak için aday statüsü verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.