ABD’nin başkenti Washington’da duyulan patlama sesi paniğe yol açtı

NEW ABD’nin başkenti Washington’da duyulan büyük patlama sesi paniğe yol açtı.

Sosyal medyadan yapılan paylaşımlarda yerel saatle 15.30 civarında sonik patlama sesine benzer büyük bir gürültü duyulduğu belirtildi.

Patlama nedeniyle evlerde sarsıntı hissedildiği kaydedilirken, bazı sosyal medya kullanıcıları patlamanın muhtemel bir askeri tatbikatla ilgili olabileceği şeklinde yorumlarda bulundu.

Vatandaşların acil hatları araması üzerine polisin olayı Federal Havacılık İdaresine (FAA) sorduğu kaydedilirken, İç Güvenlik Bakanlığı Twitter hesabından yapılan paylaşımda da “Başkentte duyulan patlama sesinin farkındayız, şu an herhangi bir tehdit yok.” ifadesi kullanıldı.

Daha sonra Annapolis Acil Yönetim Ofisinin sosyal medya hesabından, patlamanın “Savunma Bakanlığına bağlı yetkili bir uçuş”tan kaynaklandığı, ses sınırını aşan askeri uçağın sonik patlamaya neden olduğu bilgisi paylaşıldı.

Federal Havacılık İdaresinden yapılan yazılı açıklamada da Tennessee’den Long Island’a gitmek üzere kalkan Cessna tipi uçağın başkent üzerinde uçuşa yasak bölgeye girdiği, daha sonra Virginia’nın güneybatı bölgesinde dağlık araziye düştüğü bildirildi.

Uçağın düştüğü açıklamalarından birkaç saat sonra bölge polisi, kurtarma ekibinin uçağın enkazına ulaştığını açıkladı.

İlk belirlemelere göre kazada kurtulan olmadığı belirtilen açıklamada, kaza mahallindeki incelemelerin sürdüğü kaydedildi.

ABD basınında, söz konusu uçağın telsiz uyarılarına karşılık vermediği, bunun üzerine F-16’ların ses patlamasına neden olan süpersonik hızda acil müdahale yetkisiyle havalandığı bilgisi yer aldı.

Olay sırasında ayrıca askeri jetlerin, pilotun dikkatini çekmek amacıyla, halk tarafından görülebilecek işaret fişekleri kullandığı, işaret fişeklerinin hızlı ve tamamen sönerek dağılma özelliğinden dolayı yerdeki insanlar için tehlike oluşturmadığı aktarıldı.

Uçağın çağrılara neden cevap vermediği, içinde kaç kişi olduğu ve neden düştüğü konusunda ise bilgi paylaşılmadı.

Beyaz Saray yetkilileri, olay sırasında Maryland askeri üssünde golf oynayan ABD Başkanı Joe Biden’ın bilgilendirildiğini açıkladı.

FAA’nin olayla ilgili soruşturmayı sürdürdüğü, detayları daha sonra aktaracağı kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx