Altın Portakal’ın heyet lideri aşikâr oldu

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Antalya Büyükşehir Belediyesi konut sahipliğinde 1- 8 Ekim tarihlerinde düzenlenecek 59. Antalya Altın Portakal Sinema Şenliği Ulusal Uzun Metraj Sinema Yarışı heyetine direktör, senarist ve üretimci Yeşim Ustaoğlu başkanlık edecek.

Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek yaptığı yazılı açıklamada, tüm sinemaların Türkiye’deki birinci gösterimlerini yapacağı Ulusal Uzun Metraj Sinema Yarışı heyetine, Türkiye sinemasının auteur direktörlerinden Yeşim Ustaoğlu’nun başkanlık edeceğini belirtti.

Ulusal müsabakalar için son müracaat tarihi 4 Ağustos

Ulusal Uzun Metraj, Ulusal Belgesel ve Ulusal Kısa Metraj Sinema Yarışmaları’na, 58. Antalya Altın Portakal Sinema Festivali’nin son müracaat tarihi olan 9 Ağustos 2021’den sonra tamamlanmış ve 59. Antalya Altın Portakal Sinema Festivali’nden evvel Türkiye’de halka açık ticari yahut özel gösterimi yapılmamış, yurt içinde bir şenliğe katılmamış Türkiye üretimi sinemalar katılabilecek. Şenliğin web sitesi üzerinden yapılacak müracaatlar 4 Ağustos 2022 Perşembe günü, saat 18.00’de sona erecek.

Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek’in mesken sahipliğinde düzenlenen 59. Antalya Altın Portakal Sinema Festivali’nin idari yöneticiliğini Cansel Tuncer, direktörlüğünü Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat direktörlüğünü Başak Emre yürütüyor.

Jüri Lideri Yeşim Ustaoğlu kimdir?

Yeşim Ustaoğlu’nun ‘Bir Anı Yakalamak’ (1984), ‘Magnafantagna’ (1987), ‘Düet’ (1990) ve ‘Otel’ (1992) üzere ödüllü kısalarının akabinde yönettiği birinci uzun metraj sineması ‘İz’ (1994), Nürnberg, Moskova ve Göteburg Sinema Şenlikleri dahil olmak üzere dünyanın çeşitli şenliklerinde gösterildi ve İstanbul Sinema Festivali’nde En Âlâ Sinema Ödülü’nü kazandı.

İkinci uzun metraj sineması “Güneşe Yolculuk” (1999) ile Berlin Sinema Festivali’nde En Uygun Avrupa Sineması Mükafatı ve Barış Ödülü’nün yanı sıra, İstanbul Sinema Festivali’nde de En Düzgün Sinema, En Âlâ Direktör, FIPRESCI Mükafatı ve Seyirci Ödülü’nü kucaklayan usta direktör, Berlin Sinema Şenliği Panorama kısmında prömiyerini yapan ‘Bulutları Beklerken’ (2004) ile Sundance/NHK Milletlerarası Sinema İmalcileri Ödülü’nü kazandı.

‘Sırtlarındaki Hayat’ (2004) belgeselinin akabinde San Sebastian Sinema Festivali’nde En Yeterli Sinema Mükafatı “Altın İstiridye” ve En Düzgün Bayan Oyuncu Mükafatı “Gümüş İstiridye” başta olmak üzere ulusal ve milletlerarası pek çok şenlikten ödül alan “Pandora’nın Kutusu” (2008) ile mesleğine devam etti.

Ustaoğlu’nun Abu Dhabi, Split Mediterranean Sinema Festivalleri’nden “En Yeterli Film”, Moskova, Tokyo, Pune Sinema Festivalleri’nden de “En Uygun Bayan Oyuncu” kollarında mükafatlar kazanan sineması “Araf” (2012), dünya birinci gösterimini Venedik Sinema Festivali’nde yaptı.

Yeşim Ustaoğlu, dünyada birinci sefer Toronto Sinema Festivali’nde izleyiciyle buluşan, milletlerarası sinema şenliklerinde mükafatlar kazanan, Antalya Sinema Şenliği Milletlerarası Yarışma’da En Yeterli Sinema, En Âlâ Direktör, En Yeterli Bayan Oyuncu, İstanbul Sinema Festivali’nde En Uygun Direktör, En Âlâ Bayan Oyuncu, En Düzgün Müzik mükafatlarına layık görülen “Tereddüt”ün (2016) akabinde, geçen yıl Berlinale Ortak Üretim Marketi’nde yer alan yeni sineması “Artakalan” için çalışmalarını devam ettiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.