Anadolu yaban koyunları fotokapanla görüntülendi

Doğa Muhafaza ve Ulusal Parklar Genel Müdürlüğü (DKMP) koordinesinde geçen yıl Kırşehir’in Kervansaray Dağları’na 28 tane Anadolu yaban koyunu yerleştirildi. Yeni ömür alanlarındaki yaban koyunlarında bir yıllık takip sonucunda ziyan gören yahut ölen birey olmadığı, ömür şartlarına alıştıkları gözlemlendi.

Olumsuz kış kaidelerinde ise yiyecek bulmakta zorlanan hayvanlar için takımlar tarafından muhakkak alanlara yem ve çeşitli gereçler bırakıldı. Anadolu yaban koyunlarının tabiata bırakılan yemleri yediği anlar ve sürü halinde dolaştıklarında oluşan renkli imgeler fotokapana yansıdı.

DKMP Kırşehir Şube Müdürü Hasan Tezer, “Sahaya yerleştirilen 28 bireyin izlemesinde kullanılmak üzere takılan 6 adet tasmanın her birinden, 17 gün-6 ay ortasında değişen müddetlerde izleme verisi alınmış olup tasmalardan alınan bilginin kesilmesi yahut tasmanın düşmesi sebebiyle tasmalar üzerinden izleme yapılamamaktadır. Bu sebeple, bundan sonraki izleme ve takip sürecinde arazi müşahedeleri ve fotokapan çalışmaları artırılacak ve bilhassa doğum periyodunda yaban koyununun kullandığı alanlarda evcil sürülerdeki çoban köpeklerinin denetim altında tutulması gayesiyle sürü sahipleri ve çobanların bilgilendirilmesi ve takibine yönelik çalışmalara yük verilecektir” dedi.

KAYNAK: DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.