Antandros Antik Kenti’ndeki hafriyatlarda 2 bin 350 yıllık Kibele Heykeli bulunud

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin dayanağıyla antik kentte yürütülen 21. devir kazılarında rastlanan M.Ö. 4’üncü yüzyıla ilişkin Kibele heykeli hafriyat grubunu hayli heyecanlandırdı.

AA’da yer alan habere nazaran; Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Öğretim Üyesi ve Hafriyat Heyeti Lideri Prof. Dr. Gürcan Polat, yaptığı açıklamada, Antandros Antik Kenti’nde 15 gündür yürüttükleri hafriyat çalışmasında heyecan verici bir bulguya rastladıklarını söyledi.

Kibele heykeli

Roma villasının duvarlarında duvar taşı olarak kullanılmış bir heykel bulduklarını belirten Polat: “Ne yazık ki tam olarak korunmuş durumda değil. 30 santim yüksekliğe sahip bir mermer heykelcik bu. Başı da ne yazık ki korunmamış. Lakin korunduğu kadarıyla bunun bir Kibele heykeli olduğunu anlıyoruz” dedi.


Antik kaynaklar

Kibele’nin İda Dağı (Kazdağları) Antandros için çok kıymetli bir tanrıça olduğunun altını çizen Polat, şunları kaydetti: “Kazdağları bilindiği üzere mükemmel bir tabiat, süper bir yaban hayatı ve bunun koruyucusu olarak da Kibele, kaçınılmaz bir misyon üstleniyor. Biz antik kaynaklardan ‘Kibele İdean’ diye kültür olduğunu biliyoruz. Yani İdalı Kibele. Biz bunun burada var olduğunu bildiğimiz bu külte ilişkin bir heykelciği birinci sefer ele geçirdik. Bu açıdan değerli.”Tarihi önemi

Polat, tahtta oturur vaziyetteki Kibele heykelinin iki yanında aslan figürleri olduğunu ve kucağında da bir öteki aslanın sarı kısmının korunmuş olduğunu kaydetti. Polat, Kibele’nin tabiat ömründe çok kıymetli bir yere sahip olduğunu aktardı.


Değerli heykel


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.