Avrupa’yı kavuran sıcaklık Türkiye’ye gelmeyecek

İngiltere, tarihi boyunca en sıcak gününü dün yaşadı.

İngilizler 40 santigrat derece ile kavrulurken, Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Kestirim Uzmanı Fevzi Burak Tekin, Türkiye için beklenen sıcaklık varsayımlarını anlattı.

Tekin, Avrupa’da tesirli olan sıcak hava dalgasının Türkiye’ye yansıma riskinin önümüzdeki günlerde olmadığını belirtti.

NASA Türkiye’yi uyardı

Meteorolojinin ‘risk yok’ yorumunun öncesinde ise NASA, dünyanın dört bir yanındaki sıcaklık dalgalarını gösteren yeni bir harita paylaşmıştı.

Uyarı alan ülkelerden biri de Türkiye olurken, kelam konusu harita, dünyanın ne kadar ısındığını gözler önüne sermişti.

“Hava sıcaklığı Avrupa’yı terk ediyor”

Fevzi Burak Tekin ise yorumlarını şu sözlerle aktardı;

“Avrupa’ya baktığımızda bilhassa Portekiz, İspanya, Fransa, Almanya ve İngiltere’de yer yer 40 dereceyi aşan sıcaklıklar ölçüldü. Bunun dışında Avrupa, 5 günün üzerinde mevsim normallerinin yer yer 5- 6 derece üzerinde de hava sıcaklığını yaşamış oldu. Bugün itibarıyla yüksek hava sıcaklığı Avrupa’yı terk ediyor. Daha doğrusu hava sıcaklığı mevsim normallerinin altına düşüyor.


“Türkiye’de bu türlü bir risk yok”

Türkiye’de önümüzdeki günlerde bu türlü bir sıcak hava dalgası riski yok. Çarşamba, perşembe günü Akdeniz’in kıyı kesitleri ve Doğu Anadolu’nun doğusunda, hafta sonu ve pazartesi günü ise Marmara’nın batısı, kıyı Ege ve Akdeniz’in kıyı kesitlerinde hava sıcaklığı mevsim normallerinin 4 ile 6 derece üzerinde seyredecek.

“Sıcak hava ülkemizde dar alanda tesirli olacak”

Öbür yerlerde sıcaklığın mevsim normalleri civarında seyretmesini iddia etmekteyiz. Yani sıcak hava ülkemizde daha dar bir alanda tesirli olacak. Lakin Avrupa ile karşılaştırıldığında çok bir sıcak varsayımımız kelam konusu değil” formunda konuştu.

“Karadeniz’de aralıklı gök gürültülü sağanak”

Yurt genelinde önemli bir yağış beklenmediğini, ancak önümüzdeki günlerde kuzey bölümlerde yağışın süreceğini kaydeden Tekin, “Özellikle Karadeniz Bölgesinde aralıklarla gök gürültülü sağanak kendisini gösterecek. Ama yağış manasında şu an meteorolojik olarak bir ikazımız kelam konusu değil. 3 büyük kente baktığımızda da 3 gün boyunca yağış beklemiyoruz. Kesimli ve az bulutlu bir hava hakim.

“İstanbulda sıcaklık 30-32 derece”

Başkentte hava sıcaklığı 28 ile 30, İstanbul’da 30 ile 32, İzmir’de ise 35 ile 37 derece ortasında seyredecek. Tatil bölgelerine baktığımızda Ege kıyılarında ve Akdeniz kıyılarında önümüzdeki 3-4 gün boyunca yağış beklemiyoruz. Az bulutlu ve açık bir hava hakim olacak. Hava sıcaklığı yer yer kıyı bölümlerinde mevsim normallerinin üzerinde seyredecek” sözlerini kullandı.

“İç ve güney bölümleri mevsim normallerinin üzerinde seyredecek”

Yaz dönemine ait kıymetlendirme yapan Tekin, “Önümüzdeki aya baktığımızda iç ve güney bölümlerde hava, sıcaklık manasında mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Yağış manasında ise bilhassa iç kesimlerin mevsim normallerinin altında bir yağış almasını iddia ediyoruz” dedi.

“11.00-16.00 saatlerinde güneşte kalmayın”

Tekin, vatandaşlara güneş ışınlarının dik geldiği 11.00- 16.00 saatleri arasında zorunlu kalmadıkça dışarıya çıkmamaları önerisinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.