Bakan Mahmut Özer: Engelli vatandaşlar için 3 vilayette Halk Eğitim Merkezleri kurulacak

Özer, Etimesgut Türk Tarih Müzesi ve Parkı’nda, Hayat Uzunluğu Öğrenme Haftası’nın açılışı hasebiyle düzenlenen programda yaptığı konuşmada, her yıl 1-7 Haziran ortasında düzenlenen Hayat Uzunluğu Öğrenme Haftası’nı kutladı.

Ülkelerin en bedelli sermayesinin beşeri sermaye olduğunu lisana getiren Özer, bu beşeri sermayeyi nitelikli hale getirmede kullanılabilecek en uygun ve yaygın ögenin da eğitim olduğunu belirtti.

Özer, Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak yalnızca eğitim çağ nüfusunun eğitime erişimini artırmadıklarını, bunun dışındaki tüm vatandaşların talep ettikleri eğitimleri, kursları, aktiflikleri düzenleyerek vatandaşların hayat uzunluğu öğrenci olmasını teşvik ettiklerini söyledi.

Vatandaşların, Türkiye’nin her noktasına ulaşan halk eğitim merkezleriyle istedikleri eğitimi alabilmelerini sağladıklarını lisana getiren Özer, 998 halk eğitim merkezinde vatandaşların talepleri alınarak hangi kursları istiyorlarsa onları sunma çabası içinde olduklarını belirtti.

Geçen sene halk eğitim merkezlerinden yararlanan kursiyer sayısının yaklaşık 5 milyon olduğunu aktaran Özer, şöyle konuştu:

“2022 yılında amacımızı, her ay 1 milyon vatandaşa ulaşmak olarak koyduk. Zira biliyoruz ki bu yalnızca vatandaşlarımızı kendilerine konforlu bir hayat elde etmeleri manasında desteklemiyor, tıpkı vakitte bayan istihdamını da olumlu bir halde destekliyor. Ebeveynlerin eğitim düzeylerini artırdığınız vakit biliyoruz ki okullardaki çocuklarımızın akademik muvaffakiyetleri da dolaylı olarak artıyor. 2021 yılında 5 milyon vatandaşımıza kurs hizmeti sunarken, 2022 yılında 5 ayı tamamlamadan 5 milyon 225 bin vatandaşımızı bu hizmetlerden yararlandırdık. Bu kurslardan yararlanan kursiyerlerin yüzde 70’i bayanlarımız. Yılın sonuna kadar amacımız 10 milyon. İnanıyorum ki bakan yardımcımız, genel müdürümüz bunu 12 milyona çok rahat bir formda eriştirecekler.”Olgunlaşma enstitülerinin sayısı artıyor

Türkiye’nin 24 noktasındaki olgunlaşma enstitüleriyle ilgili projeleri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde gerçekleştirdiklerini belirten Özer, “Şu anda 24 olan olgunlaşma enstitüsü sayısını da genel müdürlüğümüzün yaptığı çalışmalar sonucunda 29’a çıkarıyoruz. Bugün prestijiyle Edirne, Balıkesir, Kastamonu, Zonguldak ve Siirt’te de birer tane olgunlaşma enstitüsü kuruyoruz.” diye konuştu.

Yalnızca engellilere hizmet veren halk eğitim merkezleri kurulacak

Özer, 18 yaş üstü engellilerin eğitimlerine devam edebilmesi için uzun vakittir çalışma yürüttüklerini anlatarak, “2 hafta içerisinde tüm süreç tamamlanmış olacak ve İstanbul, Ankara ve İzmir’de birincisini yapmak üzere engelli yetişkin vatandaşlarımızın hizmetinde olan, yalnızca engelli vatandaşlarımıza hizmet veren halk eğitim merkezlerini kurmuş olacağız. Buraya, engelli vatandaşlarımızın ve ebeveynlerinin erişimlerini de fiyatsız bir halde sağlamış olacağız.” halinde konuştu.

“Ankara’da son altı ay içerisinde 12 bin 105 kurs açıldı”

Ankara Valisi Vasip Şahin de konuşmasında “hayat uzunluğu öğrenme”nin Ulusal Eğitim Bakanlığının en temel faaliyet alanlarından birisi olduğunu, taşrada, valiler ve kaymakamların da bu hususta uğraş verdiğini belirtti.

Ankara’daki halk eğitim merkezlerinde son altı ay içerisinde 12 bin 105 kurs açıldığını lisana getiren Şahin, yaklaşık 189 bin 500 kursiyerin de bu kurslardan istifade ettiğini belirtti.

Şahin, “Kursiyerlerimizin yaklaşık yüzde 70’e yakını bayanlarımızdan oluşuyor. Önümüzdeki yıllar çok daha fazla insanımıza bu hizmetlerimizle ulaşmaya uğraş göstereceğiz.” dedi.

Konuşmaların akabinde Ulusal Eğitim Bakanı Özer, Ankara Valisi Şahin, Etimesgut Belediye Lideri Enver Demirel ve protokol üyeleri halk eğitim merkezlerindeki kursiyerlerce açılan stantları gezdi.

Bu ortada düzenlenen programın açılışında Özel Tevfik Fikret Okulları Bandosu sahne aldı.

Programda, Altındağ Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü kursiyerleri Artvin yöresi halk oyunu gösterisi, Çankaya Halk Eğitim Merkezince açılan kurslara katılan kursiyerler ve usta öğreticiler de ritim gösterisi sundu.

Ankara Olgunlaşma Enstitüsü tarafından hazırlanan “Yedi Renk Anadolu Giysi Koleksiyonu”nun profesyonel modellerce sunulduğu programda, çeşitli yarışlarda dereceye girenlere Bakan Özer ve Vali Şahin tarafından mükafatları verildi.

KAYNAK: AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.