Bakan Soylu: Biz zelzelesi unutabiliriz lakin sarsıntı bizi unutmaz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kanal D Ana Haber Bülteni’nde kıymetli açıklamalarda bulundu. Soylu, Zelzele simülasyonu içerisinde 7,6 büyüklüğünde sarsıntısı yaşadı. Soylu, zelzele anında ne yapmamız ve nasıl davranmamız gerektiğini de gösterdi.

İşte Bakan Soylu’nun açıklamalarından satır başları:

Tam 23 yıl geçti. 18 bin insanımızı kaybettik. 49 bin kişi yaralandı. Türkiye büyük bir acıdan ve travmadan geçti. Zelzele travması hayatımıza girdi. Beşerler meskenlerinden ve vilayetlerden taşındılar sarsıntı korkusu yüzünden. Biz sarsıntısı unutabiliriz ancak sarsıntı bizi unutmaz. Öğle olmadan, yüzlerce binlerce cesedi yerlerde, koşturan beşerler, gözlerinde his olmayan beşerler. O gece sabah kadar Kocaeli, Sakarya tüm bölgeleri gezdik. Zelzelesi hissettim. Üstten aşağıya büyük bir ses geliyor. Her şey sallanmaya başlıyor. Dünyada son 20 yılın en kritik 350 afeti var. Bunların 27’si sarsıntı. Yüzde 8 oranı olmasına karşın ölen sayısı 60 bin civarında. Sarsıntı en öldürücü felaket. Seller yüzde 41. Ne unutabilmek ne de hazırlıksız yakalanmak mümkün.

TOPLANMA ALANLARI

Çıkarken nereye gideceğim en değerlisi. Toplanma alanına gidebilmek en kıymetlisi. Elazığ’da yaşadığımız zelzelede de oldu. Panik anında otomobillere gidiyorlar. Toplanma alanlarının yüzde 75’inde kanalizasyon alt yapısı, elektrik ve su var. İstanbul’da yüzde 56’sında var. AFAD olarak yüzde yüz tamamlanmış olacağız. Misafirhane yurt ve oteller açısından bütün planlamamız olacak. Bir taşınabilir AFAD sistemimiz var.

BAKAN SOYLU, ZELZELE İKAZ SİSTEMİNİN AYRINTILARINI ANLATTI

Geçen yıl Batı Karadeniz’de sel yaşadık. Meteoroloji, AFAD ve belediyeler haberimiz olduğu an alarm oluruz. Bildiri sistemi gönderilir. Siren üzere çalar. Farkındalık idi. Yeni sitem ortaya koyuyoruz. Radyo TV’lerden bile ikaz gönderen sesli sistem, yakın vakitte hayata geçecek. Beşerler eşyalarını araçlarını yükseklere çıkarabiliyor. Ses sistemi üzerinden bir ihtar olarak iletiliyor. Taşınabilir sistemimiz var. Buradan çıktıktan sonra navigasyonla toplanma alanına yönlendiriyor. Taşınabilir uygulama varsa telefon açabilmeyi sağlıyor. 10 kişi atanabiliyor. Bu bireylerle bağlantı sağlanabiliyor. Enkaz altında sizi noktasal olarak bulabiliyor. Cep telefonları üzerinden kaç kişinin yaşadığını sıralayabiliyoruz. Sarsıntı anında 3 ayak var. Afet öncesi, anı ve sonrası kabiliyetlerimizi ortaya koyabilmek.

“EKİM’DE TATBİKAT YAPACAĞIZ”

Türkiye’de birinci sefer afetlerle ilgili çok kapsamlı tatbikatları yaptık. İnşallah Ekim’de ulusal bir tatbikat, memleketler arası tatbikat çok büyük bir tatbikat yapacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.