Binance CEO’su: Hiç Dolarım Yok! Bu Kripto Paralardayım

Önde gelen kripto para borsalarından Binance’in kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao, namı diğer CZ, CNBC’ye verdiği röportajda geleneksel finans, kripto paralar, Non Fungible Token’ler (NFT) dahil farklı konulara ilişkin soruları cevapladı. Binance CEO’su, nakit para tutmadığını, tüm parasını kripto varlıklarda tuttuğunu ve kurucusu olduğu kripto para borsasının yerel tokeni olan BNB’yi harcamalarında kullandığını söylüyor.

Geleneksel finans ve kripto piyasası karşılaştırması

Verdiği röportajda kripto para piyasasında artık kurumsal firmaların da yer aldığını ve bunun benimsenme için önemli bir adım olduğunu belirten CZ, kripto benimsenmesinin her geçen gün artmaya devam ettiğini vurguluyor. CZ’ye göre, kurumsal firmalar da piyasadaki dalgalanmaya rağmen kriptoya doğru yöneliyor.

Binance CEO’su, geleneksel finans ile kripto piyasası arasında bir kıyaslama yaparak, insanların geleneksel finansta yapamayacağı işleri, kripto para piyasasında rahatça yapabildiğini belirtiyor. Bunun gerçek dünyaya etkisini anlatmak için bir örnek vermeyi tercih eden CZ, Malezyalı bir sanatçıyla konuştuğunu ve sanatçının normalde en fazla 10 bin dolara satabileceği eserini şimdi 100 bin dolara satmanın plânını yaptığını kaydediyor ve bunun nasıl mümkün olduğunu şöyle açıklıyor:

Artık tamamen NFT’lerle ilgileniyor. ICO, IEO, IDO ya da her ne şekilde adlandırmak isterseniz. Bunlar geleneksel finansta yok.

Geleneksel finans ve kripto piyasası karşılaştırması için Binance CEO’su, Kriptokoin.com haberlerinde de yer verdiğimiz üzere kripto paraların Rusya’nın Ukrayna işgaliyle gündeme gelmesini de hatırlatıyor ve Ukrayna’nın savaşta yardımlarını kripto parayla toplamasına atıfta bulunuyor. Bunun bir nedeninin de maliyet odaklı olduğunu ifade eden CZ, küçük tutarlı paraları göndermenin bile maliyetinin yüksek olduğuna değiniyor ve bunların hepsinin kripto sektöründe kolaylıkla yapılabildiğini belirtiyor.

Binance kurucusu Changpeng Zhao: Full kriptodayım!

Kripto paraların niteliğine ilişkin de görüşlerini paylaşan Binance kurucusu Changpeng Zhao, röportajda Binance Coin (BNB) ile alışveriş yaptığını, anca BNB’lerini asla dolara çevirmediğini söylüyor. Bütün varlığını kripto para olarak tutmayı tercih ettiğini söyleyen CZ, hiçbir şekilde dolar tutmadığını ve harcamalarını dahil kripto paralarla yaptığını açıklıyor:

Hiçbir şekilde dolarım yok. Sadece kripto paralarım var. Bir şey harcamam gerektiği zaman da kripto paralarımı kullanıyorum. Yani full kriptodayım. Bu nedenle kripto paralarımı hiçbir şekilde satmayı da düşünmüyorum.

CZ, yatırım ve harcama ayrımı yaparak sepetlerini ayrı tuttuğunu, bu nedenle de harcama sepetine yatırım anlamında bakmadığını ifade ediyor. Yüzdesel olarak kendi yaptığını çok az bir bölüm yapsa da sayı olarak hiç de az olmadığını söyleyen CZ, kriptonun onun parası olduğunu vurguluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.