Buğday fiyatları Putin’in koridor kelamlarıyla sıçradı: Ekmeğe artırım kapıda

Buğday fiyatları Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in tahıl koridorunu eleştiren kelamları sonrası yüzde 4’ü aşan yükseliş kaydetti. Putin, temmuz ayında sağlanan tahıl koridoru mutabakatı kapsamında yapılan sevkiyatın büyük kısmının Avrupa’ya gittiğini, bu nedenle düşük gelirli ülkelerin muahededen yararlanamadığını belirtmişti.

Buğday vadeli fiyatları Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Ukrayna tahıl mutabakatını eleştirmesinin akabinde süratli artış kaydetti. Chicago buğday vadelileri güniçi kayıplarını silerek buşel başına yüzde 4.5’e kadar yükselerek 8.5375 dolara yükselerek Haziran ortası tepesini yakaladı. Yaşanan fiyat artışının Türkiye’de ekmek fiyatlarına artırım olarak yansıyabileceği belirtiliyor.

“ERDOĞAN İLE KONUŞACAĞIM”

Putin, Vladivostok Ekonomik Forumu’nda yaptığı konuşmada Ukrayna tahılının dar gelirli ülkelere gitmediğini, bunun yerine yüklü olarak Avrupa’ya teslim edildiğini belirtti. Putin rotalara getirilecek kısıtlamaların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile müzakere edilebileceğini kelamlarına ekledi.

Tahıl koridoru Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in arabuluculuğunda temmuz ayında hayata geçirildi. Piyasalar mutabakatın geleceğine ait gelişmelere nazaran taraf bulabiliyor. Mutabakat ile en büyük tahıl ihracatçı ülkelerden biri olan Ukrayna’nın ihracatı fiyatların düşmesine yardımcı olmuştu.

Putin, muahedenin hayata geçmesi için her şeyi yapmalarına rağmen ülkesinin ve dar gelirli ülkelerin ‘aldatıldığını’ öne sürdü.

KORİDORDAN 2 MİLYON TON TAHIL GEÇTİ

Birleşmiş Milletler verisine nazaran ağustos başından bu yana 2 milyon tondan fazla tahıl ve öbür besin eserleri Ukrayna limanlarından ihraç edildi. Bu ölçüye Türkiye, İspanya, Çin, İtalya ve Somali’ye ulaşan eserler de dahil oldu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterliği sözcüsü geçtiğimiz ay koridorun dünya besin fiyatlarındaki düşüşe yardımcı olduğunu belirtti. Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy’nin danışmanı Mykhailo Podolyak, çarşamba günü Reuters’a yaptığı açıklamada Rusya’nın tahıl koridoru muahedesini tekrar ele almak için münasebeti olmadığını söyledi.

Rusya kendi buğday hasadını ihraç etmekte zorlanıyor. Temmuz ve ağustosta Rus ihracatı, daha verimli hasat dönemine karşın yıllık yüzde 22 düşüş kaydetti. Besin, yaptırım konusu olmasa da kimi bankalar ve gemicilik şirketleri Rusya ile iş yapmaktan kaçınıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.