Bugün fırlatılması beklenen Artemis 1 ertelendi

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), insanoğlunu Ay’a gönderme hedefini taşıyan uzun soluklu projesi Artemis’in adımı atmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu bağlamda ilk adımı olan Artemis 1 için hazırlanan ajans, bugün roketi fırlatmak istiyordu. Ancak istenen olmadı.

Artemis 1 için yeni tarih henüz açıklanmadı

Ay üzerindeki büyük projelerin ilk adımı olarak görülen Artemis 1, bugünlerde büyük bir sorunla karşı karşıya. Projeye ev sahipliği yapacak fırlatma roketinde yaşanan bir sorun projenin gününde gerçekleşmemesine neden olmuştu. NASA, bugün fırlatılması kararlaştırılan projeyi ertelediğini duyurdu.

NASA’nın açıklaması şu şekildeydi;

Ay’a dönüş projesi olan Artemis I görevi ertelendi. Ekipler, rokete yakıt aktaran donanımdaki sızıntı ile ilgili bir sorunu çözmeye çalıştı ancak başarısız oldu. Roketin tanklanması sırasında, yakıtı rokete aktarmaya çalışırken 8 inçlik hızlı bağlantı kesmenin besleme tarafında bir sızıntı meydana geldi. Şimdiye kadar düzeltme girişimleri başarısız oldu.

NASA, ilk ilk olarak 3 etaptan oluşan proje için düğmeye basmış durumda. Artemis görevinin ilk adımını bugünlerde başlatmak isteyen NASA, görünen o ki istediğini başaramadı. Kurum, daha önce de ertelemelere maruz kalan Artemis projesi için kullanılacak Uzay Fırlatma Sistemini (SLS) geçtiğimiz aylarda Kennedy Uzay Merkezi’nde dünyaya tanıtmıştı.

Uzun soluklu projenin ilk adımı olan Artemis 1, misyonun geneli için için öncü niteliği taşıyor. Bu ilk adım, Artemis 2 programı ile Ay’ın yörüngesine mürettebatlı bir uçuş öncesi roketleri ve sistemleri test etmek için gerçekleştirilecek. İkinci adımın da başarılı geçmesi durumunda 2025’e ertelenen Artemis 3 ile Ay yüzeyine mürettebatlı bir iniş yapılacak.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Artemis projesi insanlık için ne gibi gelişmelere yol açacak? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.