Carlos Santana kimdir? Carlos Santana sıhhat durumu? Carlos Santana muvaffakiyetleri nelerdir?

ABD’li müzikçi Carlos Santana, konser esnasında bayıldı. Yaşadığı şanssız an sevenlerini hayli korkuttu ve herkes ünlü sanatkarın durumunu merak etmeye başladı. İşte Carlos Santana’ya dair merak edilenler…

CARLOS SANTANA KİMDİR?

Carlos Santana, 20 Temmuz 1947’de 2 erkek ve 4 kız kardeş içinde doğdu. Babası Mariachi kemacısıdır. Carlos 5 yaşında keman, 8 yaşında gitar çalmaya başladı. 9 yaşında Tijuana’ya taşınan ailesi, Santana’nın elektro gitar, rock ve blues’a biçimi müziğe ilgi duymasına neden oldu. James Lick ortaokuluna ve Mission Lisesi’ne gitti. 1965 yılında bu liseden mezun oldu. ABD’de yaşayan Ritchie Valens‘ten ve B.B. King‘ten etkilendi. 60’ların başlarında restoranlarda bulaşıkçılık ve sokak müzisyenliği yaptıktan sonra, 1966 yılında David Brown (bas gitar) ve Greg Rolie (klavye) ile Santana kümesini kurdu.

Küme birinci albümünü 1969 yılında çıkarttı (Santana). Bu albümlerinden sonra, Woodstock Festivali

Kümenin albüm satışları 80’lerde tepe yaptı. 90’ların başlarında kümenin albüm satışları yeterlice azalmasıyla, 1993 yılında küme Sacred Fire: Live In South America konser albümünü yayınladıktan sonra Carlos kümeden ayrıldı. Kalan küme üyeleri kümesi dağıttı.

Carlos kümeden ayrıldıktan sonra yalnızca solo çalışmaları yapmaya başladı. Kümeden ayrılmasından sonra çıkardığı birinci solo albümünde, 1994 yılında yeğeni ve kardeşiyle ortaklaşa çalıştı. Bu albümden sonra çıkardığı albümlerde, çeşitli sanatkarlarla çalıştı.

CARLOS SANTANA BAŞARILARI

10 Grammy ve 3 Latin Grammy ödülünün yanında Rolling Stone Mecmuası’nın hazırladığı “Tüm Vakitlerin En Güzel 100 Gitaristi” anketinde 15. sırada yer almaktadır.

CARLOS SANTANA SIHHAT DURUMU NASIL?

Clarkson kentindeki konserde yere yığılan Carlos Santana hastaneye kaldırıldı. Sahneden sedyeyle götürülürken kendisini dinlemeye gidenlere el sallayan Santana’nın çok sıcak ve susuz kalma nedeniyle rahatsızlandığı, tedavisine başlandığı açıklandı.

Meksika doğumlu Santana, Facebook sayfasından hayranlarına sıhhat durumunu bildirdi: ”Yemek yemeyi ve su içmeyi unuttum. Susuz kaldım ve bayıldım.”

Menajeri Michael Vrionis de usta müzisyenin sıhhat durumunun yeterli olduğunu lakin bu akşam Pennsylvania eyaletinde vermeyi planladığı konserin ertelendiğini duyurdu.

10 Grammy Ödülü sahibi Santana, geçtiğimiz yıl şubat ayında kendisinin ve küme arkadaşının Covid-19 testi olumlu çıkınca birtakım konserlerini iptal etmişti. Aralıkta da ABD’nin Las Vegas kentinde vermeyi planladığı birkaç konserini detayı açıklanmayan bir kalp ameliyatı nedeniyle ertelemişti.

CARLOS SANTANA SERVETİ NE KADAR?

Carlos Santana, uzun mesleği boyunca bir avuç büyük ticari çöküşle, sayısız tanınan müzik dalı üzerinde kalıcı bir tesir yarattı. Santana birebir vakitte yayınlanmış bir müellif, teşebbüsçü ve enstrümanı çalan en büyük elektro gitar virtüözlerinden biri olarak geniş çapta hürmet görüyor. Santana’nın net serveti şu anda 120 milyon dolar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.