Cezayir: İtalya, Avrupa’daki en kıymetli gaz dağıtımcımız olacak

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun, resmi temasları çerçevesinde İtalya’ya gitti.

Tebbun, 3 günlük ziyareti kapsamında Cezayir’in Roma Büyükelçiliği’nde Cezayirli gurbetçilerle buluştu.

Cezayirli önderin ziyareti, Avrupa’nın Rus petrol ve doğalgazından bağımsız olmaya çalıştığı bir periyotta gerçekleşti.

Güç iştirakini güçlendirme konusu masada

Buradaki konuşmasında Tebbun, İtalya’nın doğalgaz alanında Avrupa’nın en kıymetli dağıtımcısı olması için Roma ile güç iştiraklerini güçlendirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

İtalya’nın gaz piyasasında en büyük ikinci tedarikçisinin Cezayir olduğunu kaydeden Tebbun, “Yeni keşifler için İtalya ile ortaklığımızı güçlendirmeye çalışıyoruz ki kendilerine gaz sevkiyatımızı artıralım ve Avrupa’da en büyük dağıtımcımız olsunlar.” dedi.

Tebbun’un İtalya teması

İtalya temaslarında çeşitli alanlarda iş birliğini ele alacaklarını aktaran Tebbun, bunların başında ise askeri, denizcilik ve elektronik sanayi alanlarındaki yatırımların geldiğini söz etti.

Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun ayrıyeten, ülkesi ile İtalya ortasında varılan çok sayıdaki muahede ve ekonomik alandaki iştiraklerin da altını çizdi.

2024’e kadar yılda 9 milyar metreküp

AA’nın haberine nazaran, Tebbun, 3 gün sürecek resmi bir ziyaret için dün akşam İtalya’ya gelmişti.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, ülkesinin güç kaynaklarını çeşitlendirme maksadı kapsamında 11 Nisan’da Cezayir ile bu ülkeden İtalya’ya gaz tedarikini kademeli olarak 2024’e kadar yılda 9 milyar metreküpe kadar artıran bir mutabakat imzalamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.