CHP’den, Ümit Özdağ'ın "Mansur Yavaş göreve" çıkışıyla ilgili açıklama

CHP’den, Ümit Özdağ’ın “Mansur Yavaş göreve” çıkışıyla ilgili açıklama

Meclis’te basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın, Cumhurbaşkanı adayı olarak Mansur Yavaş’ı işaret etmesiyle ilgili bir soruya, “Cumhurbaşkanı adayına Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin yetkili kurulları ve genel başkanları karar verecektir. Sayın Özdağ’ın açıklamasını, toplumun kahir ekseriyeti gibi, Millet İttifakı’nın adayının 13. Cumhurbaşkanı olacağını görmesi olarak yorumluyorum” ifadeleriyle yanıt verdi.

SİYASET 06.04.2022 15:27

CHP’den, Ümit Özdağ'ın

Abone Ol google-news

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, ekonomide model üstüne model icat edildiğini ancak hepsinin hüsranla sonuçlandığını belirtti.

Altay, “Enflasyon düşecekti, fırladı; cari açık ikiye katlandı, faizler şişti, döviz kuru sabitlenecekti, patladı. Artık model işinden vazgeçsinler. Erdoğan’ın çıraklık dönemi en iyisiydi, çıraklığını mumla arıyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin dünyanın ilk on ekonomisi içine girme çabasındayken, 1974’ten beri bulunduğu “G20 liginden de küme düştüğünü” vurgulayan Altay, şunları kaydetti:

“ÖLMEDİĞİMİZE Mİ ŞÜKREDELİM?”

“Türkiye, enflasyonda dünya yedincisi. Bu, Türkiye için bir utanç. Nisan sonunda Surinam ve Zimbabve’yi de geride bırakacağız ve bizden kötü dünyada 4 ülke kalacak. 184 ülke var bu listede. Türkiye’ye en yakın ülke Avrupa’da Moldova 18,5. Burnumuzun dibinde iki ülke savaşıyor; Ukrayna’da enflasyon yüzde 10, Rusya’da yüzde 9,2; Türkiye’de yüzde 61. Bütün dünya enflasyonla mücadele ediyor, tamam ama onlar yüzde 6 enflasyon ile mücadele ediyor. Sende yüzde 61 var ve sen bunu yüzde yüze dayama peşindesin. Bu ekonomik durumun sebepleri kur korumalı mevduat, düşük faiz takıntısı, devlette israf, kamu-özel işbirliği, döviz garantili ödemeler ve güven ortamının olmaması. Tansiyonu fırlamış hastaya tuzlu ayran verirsen, hastayı öldürürsün. Türkiye ekonomisinin durumu bu. Erdoğan ‘sabır’ istiyor; Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ‘çok şükür’ diyor. Neye şükredeyim, ölmediğimize mi şükredelim? Sen kusur işle, günah işle, milleti aç, açıkta bırak; sonra ‘şükret’ de.”

Kur korumalı mevduatta, yasal faizin dışında “hak etmedikleri halde milletin kesesinden bir avuç zengine ne kadar verildiğinin” açıklanması gerektiğini belirten Altay, “Bu paraları nasıl verdin? Akaryakıt, elektrik, doğal gaz zammı bunun içindir. Büyük ustanın kibrinin faturası çok ama çok ağır” dedi.

“DÜNYADA BÖYLE BİR KARAR BULAMAZSINIZ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “beşli çete” ile ilgili sözlerine ilişkin mahkeme kararını gösteren Altay, bunun bir “hukuk skandalı” olduğunu kaydetti.

Altay, “Hukuk fakültesini bitirmiş bir hakime, Anayasamızın 25 ve 26. maddelerini bir sınıf öğretmeni olarak hatırlatmaktan utanıyorum. Kılıçdaroğlu’na, ‘bu ifadelerini kullanmayacaksın’ diyor. Diline, beynine, kanaatine tedbir koyuyorlar. Dünyada böyle bir karar bulamazsınız” diye konuştu.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın, Kılıçdaroğlu’na yönelik “yargıya müdahale ediyor” dediğini kaydeden Altay, “Dünyanın neresinde muhalefetin yargıya müdahale ettiği görülmüş. Yargıya müdahalenin örneği işte bu mahkeme kararı. Saray şürekası yargıyı baskılamaktadır, tahakküm altına almaktadır” ifadelerini kullandı.

Altay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, sivil toplum il müdürleri toplantısında altılı masayı hedef gösterdiğini belirterek, eleştirilerde bulundu.

Altay, “Polis akademisi öğrencilerine muhalefet liderlerini hedef gösteren anlayış sapkın anlayıştır. Bu, bir siyasi ahlaksızlıktır. Polis akademisi öğrencileri AK Parti gençlik kolları değil” diye konuştu.

“TEMMUZDA ASGARİ ÜCRETE GÜNCELLEME YAPILMALI”

Sağlık çalışanlarının, özlük haklarıyla ilgili haber beklediğini kaydeden Altay, emeklilerin bayram ikramiyesinin asgari ücret ile eşitlenmesini istedi.

Altay, temmuzda, asgari ücrete de mutlaka güncelleme yapılması gerektiğini söyledi.

MANSUR YAVAŞ SORUSUNA CEVAP

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın, Cumhurbaşkanı adayı olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı istediği açıklamasıyla ilgili bir soruya Altay, “Cumhurbaşkanı adayına Millet İttifakı’nı oluşturan partilerin yetkili kurulları ve genel başkanları karar verecektir. Sayın Özdağ’ın açıklamasını, toplumun kahir ekseriyeti gibi, Millet İttifakı’nın adayının 13. Cumhurbaşkanı olacağını görmesi olarak yorumluyorum. Millet İttifakı’na olan güven ve umudun bir ölçüsü olarak alıyorum” karşılığını verdi.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.