Dünyanın Her Yerinden Uyku Tüyolarını Öğrenince Artık Uykusuzluğa Veda Edeceksiniz! İşte Dünyanın Uyku Tüyoları

Yorgunluğa karşın uyuyamama üzere bir eza yaşadınız mı? Ya da tahminen sonunda uykuya geçiyorsunuz lakin uykunuz huzursuz ve daima bölünüyor. Her iki durumda da, muhtemelen gecenin ortasında uyku tahlilleri aramanın acısını biliyorsunuzdur. Herkese uyan tek bir yanıt olmamasına karşın, dünyanın dört bir yanındaki kültürler, muhtaçlık duydukları dinlenmeyi aldıklarından emin olmak için kendi yollarını bulmuşlardır.ÇİN ‘İN UYKU TÜYOSU

– Ayak Banyosu

Spa pedikürlerini seviyorsanız, bunu bir deneyin. Bu gece geleneğinin kökleri Klasik Çin Tıbbı’na dayanır ve rahatlamak, yorgun ayaklarınızı yatıştırmak ve biraz sıcak su terapisinin yararlarından yararlanmak için olağanüstü bir yoldur.

Tek gereksiniminiz olan bir küvet yahut küçük plastik lavabo. Sıcak suyunuzu aşağıdakiler üzere farklı yatıştırıcı gereçlerle süsleyebilirsiniz:

  • Epsom tuzu
  • lavanta ve gül üzere cilde ziyan vermeyen uçucu yağlar
  • meyve kabukları
  • pelin üzere otlar

Klâsik Çin Tıbbı’na nazaran bu, zihindeki hayati güç ölçüsünü azaltmaya yardımcı olabilir .

– Hünnap Meyvesi

Hünnap meyvesi Klasik Çin Tıbbında zihni ve hisleri sakinleştirmek, rahat bir ruh halini ve derin, dinlendirici bir uykuyu teşvik etmek için kullanılır. Hünnap, gerilim hislerini bastırırken birebir vakitte gevşemeyi de destekleyen iki kimyasal, saponinler ve flavonoidler içerir.HİNDİSTAN’ IN UYKU TÜYOSU

– Ashwagandha (Hint Ginsengi)

Hint alt kıtasının klâsik tıbbı olan Ayurveda tıbbının en değerli bitkilerinden biri olan ashwagandha (Hint Ginsengi ) binlerce yıldır kullanılmaktadır. Gerilim ve tasayı azaltmak ve ruh sıhhati ile ilgili semptomların tedavisini desteklemek için kullanılır. Ashwagandha’nın bilhassa uykusuzluk teşhisi konanlar için uyku üzerinde “küçük lakin önemli” bir tesiri olduğunu buldu. Ashwagandha’nın ayrıyeten telaş ve zihinsel uyanıklığı güzelleştirdiği bulundu.

İSVEÇ’ İN UYKU TÜYOSU

– Yulaf Lapası İçeceği

Kalbinize giden yol midenizse, yeterli bir gece uykusunun da yolu olabilir. İskandinav kültürü uzmanı Karl Andersson , “İsveç’te hem çocuklar hem de yetişkinler için daha uygun uyumak için klasik bir numara, yatmadan çabucak evvel süt ve yulaf içeren sıcak bir yulaf lapası içeceği içmektir” diyor. Ilık süt, uyku hali yaratmak için yaygın bir tekliftir.

– Geyik Eti

İsveç’te tanınan olan bir öbür uyku getirici yiyecek ise geyik etidir. Bu amino asit olan triptofan içerir. Bilhassa 1 gramın üzerindeki triptofan desteği uykuya yardımcı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.