Endişe Büyüyor! Bitcoin DoS Saldırısı Altında mı?

Bitcoin (BTC)’de ani bir artış işlem ücretleri ve onaylanmamış işlemler dikkat çekti. Bu tıkanık işlem süreci, hafta sonu Twitter’da ağa yönelik potansiyel bir Hizmet Reddi (DoS) “saldırısı” endişesine yol açtı.  Peki, BTC gerçekten bir DoS saldırısına mı uğradı?

Bitcoin için DoS saldırısı iddiası gerçek mi?

Bazı Bitcoin analistleri ve yorumcuları, DoS saldırısı hakkında korkuları yatıştırmak için hızlı davrandılar.  BitInfoCharts’a göre, Bitcoin ortalama işlem ücretleri şu anda 19,20 dolar, yani 0,00068 BTC. Bu arada, Mempool Space’e göre, yazı yazıldığı sırada birikmiş işlem sayısı 459.341. Ağ üzerindeki artan talep, blok başına toplam ücretlerin 7 Mayıs’ta 6,25 BTC’lik blok ödülünü aşmasına bile neden oldu. Proof-of-work (PoW) madenciliği süreci, her dört yılda yarıya inen 6,25 BTC’lik bir blok ödülüne sahip. Bununla birlikte, blok alanı talebinin arttığı nadir durumlarda da görüldüğü üzere, bu rakam aşılarak daha yüksek işlem ücretlerine neden olabiliyor.

Sektör analistleri bunun 2017’den bu yana ilk kez gerçekleştiğini bildirdi. Bir blok için 6,76 BTC’lik ücret kaydedildi ve 788695 numaralı blok 6,7 BTC’lik ücret üretti. Mempool Space explorer, faaliyetin o zamandan beri biraz soğuduğunu belirtiyor. Ücretlerin tekrar blok ödülünün altına düştüğünü gösteriyor. Bir sonraki bloğun 4,51 BTC ücret üreterek işlenmesi beklenmekte. Etkinlik ve blok alanı talebindeki artış, Ordinals işlemlerindeki yükselişe bağlandı. Analiz sağlayıcısı Glassnode’a göre, 7 Mayıs’ta on-chain Bitcoin işlemlerinin toplam yüzde 75’i Taproot kullandı. Bu da rekor bir seviyeye ulaştı.

Sorun talepten kaynaklanıyor

Sonuç olarak 8 Mayıs’ta, en büyük kripto borsası Binance, “bekleyen işlemlerin büyük hacmini” gerekçe gösterdi. Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz gibi Binance son 12 saat içinde BTC işlemlerini ikinci kez askıya aldı. Ancak Twitter’daki kripto para topluluğunda bazıları, son zamanlarda yaşanan tıkanıklığın Bitcoin ağına yönelik bir DoS (hizmet reddi) saldırısından kaynaklandığını iddia etti. Bitcoin analistleri bunun önceden planlanmış bir saldırıdan ziyade talepten kaynaklandığına dikkat çekti. “0xfoobar” 130.000 takipçisine şunları söyledi:

Bitcoin mempool nihayet biraz kullanılıyor ve BTC maksimalistleri bunu ağa yönelik bir DoS saldırısı olarak çerçeveliyor. Gerçekten de ‘Bitcoin’in popüler hale gelmesi ve insanların onu kullanmak için para ödemeye razı olması’ gibi en temel senaryoları bile dikkate almıyorlar.

Binance Pazartesi günü erken saatlerde bir tweet atarak “belirlenen ücretlerin Bitcoin ağ gas ücretlerindeki son artışı öngörmediğini” belirtti. Ayrıca borsanın işlemleri hızlandırmak adına Bitcoin Lightning’i aktif hale getirme planını açıkladığını belirtmekte fayda var. Mevcut durumda Binance’teki kriz, BTC fiyatında satış baskısına neden olmuş gibi duruyor. BTC, yazım sırasında yüzde 2’lik bir düşüş ile 28.200 dolar civarında el değiştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir