Evcil hayvanlarda ‘böcek ısırması ve sokma’ uyarısı: Vefatla sonuçlanabilir

Yazın kavurucu sıcaklarıyla ünlü Çukurova’da böcek, akrep, kene, yılan üzere canlıların evcil hayvanları ısırma ve sokma olayları artış yaşanıyor. Bu çeşit hayvanların temmuz sonu ve ağustos başında agresifleştiğini söyleyen veteriner tabip Mete Betin, ikazlarda bulundu. Betin, son olarak estetisyen eğitmeni Aynur Erdem’in akrep sokması kuşkusuyla kliniğine getirilen kedisini vaktinde müdahaleyle kurtardıklarını anlattı. ‘Şaşı’ isimli kedinin sıhhat durumunun düzgüne gittiğini kaydeden Betin, vaktinde müdahalenin kıymetinin altını çizdi.

‘GEZDİRDİĞİNİZ BÖLGEYE DİKKAT EDİN’

Isırma ve sokma olaylarında evcil hayvanı veteriner kliniğine getirmenin kaide olduğunu lisana getiren Betin, öteki türlü gereken tıbbi müdahalenin eksik kalacağını söyledi. Hayvanların gezdirilirken güzel gözlemlenmesi gerektiğini anlatan Betin, “Isırılan ve sokuyan evcil hayvan o an sıçrayabilir, çığlık atabilir. Bunu gören sahibi ise süratli bir biçimde o bölgeyi soğuk tutarak bir veteriner kliniğine gitmelidir. 30 dakika ya da 1 saat içinde süreç işlemelidir. Hatta kimi olaylarda sokulan yer kalbe yakınsa mevt 10 dakikada dahi gerçekleşebiliyor. Böceğin soktuğu anı gözden kaçıranlar ise evcil hayvanlarında ani sıçrama, kasılma, titreme, ağız köpürmesi üzere belirtiler görürse bu durumdan şüphelenip uzmana başvurmalıdır. Yayla, kıyı, odunluk, ya da ormanlık alanlarda evcil hayvanlarını gezdirenler dikkatli olmalıdır. Aksi takdirde böcek sokması sonucu evcil hayvanlarını kaybedebilirler. Gezdirdiğiniz bölgeye dikkat edin” diye konuştu.

‘BİZ ŞANSLIYDIK, ÇABUK FARK ETTİK’

Estetisyen eğitmeni Aynur Fazilet ise olay sonrası kedisini kaybedeceğini düşündüğünü ve çok korktuğunu söyleyerek “Annemlerin bahçeli meskenine gitmiştik. Kedim Şaşı bahçede dolaşıyordu. Bir anda sıçradığını fark ettim. Üzerinden akrebe benzeyen bir hayvan düştü. Çabucak veteriner kliniğine getirdim. Şu an durumu uygun. Bundan sonra dışarıya çıkarırken daha denetimli olacağım. Biz şanslıydık, çabuk fark ettik lakin her vakit yeterli sonuçlanmayabilir. Bahçe ya da park üzere yerlerde kimse köpeğinden, kedisinden gözünü ayırmasın” dedi.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.