Facebook modası geçti

Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan araştırma, Facebook kullandığını söyleyen 13 ila 17 yaş ortasındaki Amerikalı gençlerin oranının yüzde 32’ye düştüğünü belirtti. Bu oran 2014’te yüzde 71’di. Araştırmaya nazaran Washington ile Pekin’in global siyasetteki rekabetinin bir kesimi olarak Facebook’un yerini Çinli toplumsal medya platformu TikTok aldı. ABD’li gençlerin yaklaşık yüzde 67’si Tiktok’u daima kullandıklarını söz etti. Tıpkı rapora nazaran, 2014’ten bu yana Instagram kullanan gençlerin sayısı artarken Twitter kullananların sayısı azalıyor. Raporda ayrıyeten “Gençler Facebook’u evvelki yıllardaki kadar ağır kullanmasa da, platform hala yetişkinler ortasında yaygın bir biçimde kullanılıyor” bilgisi paylaşıldı.

Gençlerin yüzde 95’i ise YouTube’da görüntü izleyerek vakit geçirdiğini söyledi. En çok kullanılan platformlar ortasında Birinci sırada yer alan YouTube’u, TikTok, Instagram ve Snapchat izledi. Raporda, Facebook dışında, Twitter’ın kullanımında da bir düşüş olduğu belirtilirken gençlerin yalnızca yüzde 23’ünün artık Twitter’a vakit ayırdığı kaydedildi. Bu sayı 2014’te yüzde 70’lerin üzerindeydi. Tahlil, gençler ortasında cinsiyete nazaran farklılıklar da buldu. Genç erkeklerin YouTube ve Reddit platformlarını

daha çok kullandıklarının altı çizilirken genç kızların

TikTok, Instagram ve Snapchat’i tercih ettiği bilgisi paylaşıldı. Rapor ayrıyeten 2014’e nazaran internet kullanıcı sayısında da artış olduğunu gösteriyor.

YASAKLANMAK İSTENMİŞTİ

TikTok, güvenlik tasaları nedeniyle devletlerin de gündeminde değerli yer tutuyor. Geçen yıl ABD Lideri Joe Biden uygulamayı önemli bir kaygı problemi olarak tanımlamıştı. Öncesinde de Trump idaresi TikTok’u, ferdî dataları Çin idaresine sızdırabileceği gerekçesiyle yasaklamaya karar vermişti. Lakin Biden, Trump’ın aldığı kararı, idareye geldiğinde iptal etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.