Fındık üreticilerine “Amerikan beyaz kelebeği” uyarısı

Öztemiz, Amerikan beyaz kelebeğine karşı uğraş vaktinin geldiğini, bugünlerde daima fındık bahçelerinin denetim edilmesi gerektiğini vurguladı.

Olağan kurallarda kelebek çıkışlarının mayısın birinci haftası ile üçüncü haftasında görüldüğünü aktaran Öztemiz, bu zararlıyı fındıktan evvel erik, dut üzere meyve ağaçlarında gördüklerine dikkati çekti.

Bu zararlının her an fındık bahçelerine geçerek yumurta bırakabileceğini aktaran Öztemiz, şu ihtarlarda bulundu:

“Amerikan beyaz kelebeği, yüzde 70-80 nem ve 22-25 derece sıcaklıklarda daha yeterli gelişir. Fındık bahçelerinde zararlının yumurta paketlerini bulmak için bilhassa uç kısımlardaki yapraklar denetim edilmeli. Şayet yumurta bulunursa hava sıcaklığına bağlı olarak bu yumurtalar 1-3 günde açılacaktır.

Ziyanlı, ekonomik ziyan eşiğinin üstündeyse uğraşa karar verilmeli ve birinci döle karşı gayret yapılmalıdır. Zararlılarla uğraşta, kültürel, mekanik, fizikî, biyolojik ve kimyasal çaba usulleri uygulanması gerekmekte. Etrafa en az ziyanı olan çaba usullerine öncelik verilmeli, uygun olan tüm çaba sistemleri bir ortada kullanılarak entegre çaba uygulanmalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.