Fransa’da parlamento seçimlerinde son oylama bugün

Fransa’da 12 Haziran’da yapılan parlamento seçimlerinin ikinci çeşidi bugün düzenleniyor. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un koalisyonu Ensemble (Birlikte) ile Boyun Eğmeyen Fransa hareketinin başkanı Jean-Luc Mélenchon öncülüğündeki sol ittifak NUPES ortasında kıyasıya geçmesi beklenen oylama son olacak.

Ulusal Meclis’te vazife yapacak 577 milletvekilinin belirleneceği seçimlerde, anketlere nazaran Macron’un parlamentoda çoğunluğu kaybetmesine mümkün gözle bakılıyor. 12 Haziran’da yapılan seçimlerde Ensemble ittifakı yüzde 25,75, NUPES ise yüzde 25,66 oy oranı elde etmiş, her iki ittifak ortasında yüzde 0,09’luk bir oy farkı açıklanmıştı. Çok sağcı Marine Le Pen liderliğindeki Rassemblement National (RN) ise yüzde 19 oy elde etmişti.

Mélenchon ise seçmenlere yaptığı davette, “Ülkenin geleceğinde görmek istediğiniz toplum modelini seçin” dedi. Seçimlerde, Ensemble ittifakının parlamentoda çoğunluk için gerekli 289 sandalyeye ulaşamaması halinde Cumhuriyetçi Koalisyon’la işbirliği yapması da seçenekler arsında yer alıyor. NUPES’in çoğunluğa ulaşması halinde Mélenchon’un başbakan adayı olarak öne çıkacağı belirtiliyor. Seçim sonuçlarının yarın mutlaklaşması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.