Geleceğimiz çok aydınlık: Yatırımcı için ticaret ofisi kuruluyor

Türkiye, dünyada en süratli büyüyen ikinci büyük iktisat pozisyonunda. Bunu da özel bölüm yatırımlarıyla gerçekleştirmeyi başardı. 13 bine yaklaşan üyesi bulunan Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Lideri Mahmut Asmalı, Türkiye iktisadının geleceğinden ümitli olduklarını söyledi. Asmalı, üretici ve sanayicilerin talepleri ile yeni devir maksatlarına yönelik kıymetli açıklamalarda bulundu.

ARSA, İNŞAATTAN DAHA MALİYETLİ

OSB’lerde yer zahmeti yaşanıyor. Size bu durum nasıl yansıdı?

OSB’lerimizin şu anda tamamı dolu. Yer yokluğundan ötürü sanayi yerinin metrekareleri 700 dolarlara çıkmış durumda. Bu çok büyük bir sayı. Üyemiz olsun yahut olmasın gittiğimiz yerlerde birçok sanayicimizle sohbet ediyoruz. Endüstrici arsa tahsisi konusunda daha somut adımlar bekliyor. Sanayicimizin yere verdiği para, inşaat maliyeti, makina ekipmanı, hammadde derken masraf kalemi artıyor. Hangi birine yetişsin. Elbette ekilebilir tarım topraklarını sanayi binası yapmayalım lakin kaya taş çalılık tarıma el verişli olmayan alanların süratli bir formda sanayiciye tahsis edilmesi lazım. Tarım alanları noktasındaki hassasiyetin konutlar içinde ziyadesiyle olması gerekir. Oraya konut da yapılmaması lazım.

Türkiye’nin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Türkiye çok hoş bir ülke. Altyapı ve üstyapı yatırımları bitmiş durumda. Bu ülkeye bir çivi çakılmasa bile 20 yıl götürecek altyapı imkanlarımız var. Münasebetiyle hiç moralimizi bozmaya gerek yok. Türkiye’nin geleceği çok açık ve aydınlık. Avrupa’nın üretim merkezi olma yolunda süratle ilerliyoruz. Herkese yetecek ekmek ve iş var.

MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı, arkadaşımız Mesude Demirhan’ın sorularını yanıtlandırdı.

ANADOLU ÜRETİYOR, YATIRIM YAPIYOR

Anadolu’da yatırım ve üretim hareketi ne durumda?

Anadolu’ya gittiğimizde arkadaşlarımızın yerlerine uğruyoruz. Türkiye’de bilhassa dövizin hareketlendiği geçen yılın kasım ve aralık ayında çok kaotik bir ortam oluşturulmaya çalışıldı. Yılbaşına gelince bilhassa kur muhafazalı mevduatla döviz stabil hale gelince üyelerimize ‘2022 yılı nasıl geçecek’ diye sorduk. Bütün şubelerimizden data istedik. 30 farklı kentte, 50 farklı lokasyonda yıl sonuna kadar 40 milyar liralık yatırım maliyetiyle 40 bin bireye istihdam sağlanacağını düşünüyoruz. 50 farklı lokasyonda projemizin başladığını gördük. Anadolu üretiyor, yatırım yapıyor, ülkenin geleceğine güveniyor. Kimyadan tarıma, dokumadan güce kadar birçok alanda yatırım yapıldığını gördük.

YABANCILAR İÇİN ÖZEL MERKEZ

En kıymetli gündem unsurunuz nedir? Gelecek amaçlarınız neler?

Bundan sonraki devirde yurt dışı yapılanmamızı ve teşkilat yapımızı hızlandıracağız. MÜSİAD stratejik hareket planında düşündüğümüz ‘Arap Yatırımcı İrtibat Ofisi’ diye bir projemiz vardı. Bunun biraz daha kapsamını

genişlettik. Milletlerarası Yatırım Uyum Merkezi diye MÜSİAD bünyesinde bir merkez kuruyoruz. Türkiye’ye gelip yatırım yapmak isteyen çok sayıda iş insanı var. Esnek üretim gücümüz, lojistik altyapımız yabancıların ilgisini çekiyor. Ayrıyeten İstanbul Havalimanı çok cazip ve stratejik bir noktada. Bu insanların burada yanlış bireylerle yanlış bölümlerde yatırım yapıp, üzülmesini istemiyoruz. Çalışmasını yaptık. MÜSİAD EXPO’da bunu tanıtacağız. MÜSİAD Ticaret Ofisi’ni kuruyoruz. 12 bin 950 üyemiz var. Çok uygun bir iş adamı havuzuna sahibiz. Bunları bir ortaya getirecek, ticareti artıracak, yurt dışında ve ülkemizdeki yatırım imkanlarını buluşturacağız. Bunların sermayesini bir ortaya getirip, nitelikli projelere yatırım imkanı sağlayacak yatırım ofisi kuruyoruz.

Tarım Bakanı ile bir ortaya geldiğinizde en çok hangi bahisler konuşuldu?

Geçtiğimiz haftalarda Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile bir ortaya geldik. Toplantıda tarımla ilgilenen, üretim yapan arkadaşlarımız problemlerini ilettiler. Kontratlı tarımı çok önemsediğimizi söyledik. Tarlaya değil esere takviye olunmasını istedik. Tarım listeleri önerisi yaptık. Tarımın stratejik bir eser kategorisinde kıymetlendirilmesi gerektiğini söyledik. Türkiye, muhtaçlığı olan tarım eserlerini kesinlikle kendisi üretmeli. Kimi arkadaşlarımız Tarım ve Orman Bakanlığı isminin ‘Milli Besin Tarım ve Hayvancılık Orman Bakanlığı’ olarak değiştirilmesini istedi. Bakanımıza tarımla ilgili 15’e yakın husus sunduk.

MÜSİAD EXPO fuarına 124 ülkeden iştirakçi bekleniyor.

MÜSİAD EXPO ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

EXPO, MÜİSAD’ın 1993 yılından beri yaptığı çok kıymetli bir aktiflik. Bu yıl 19’uncusunu düzenleyeceğiz. 2-5 Kasım’da düzenlenecek ve 24 farklı kesimden üyelerimizin katılacağı fuara, 100 binin üzerinde iş insanı ve 124 farklı ülkeden iştirakçi bekliyoruz. Bu yıl çok özel alım heyetlerini organize ettik. Azerbaycan, Rusya, Katar, Suudi Arabistan, Fas, Nijerya, Pakistan, Cezayir üzere 50 ülkeden özel alım heyetleri geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.