Gökyüzündeki yayla: Narat

Çin’deki Sincan Uygur Özerk Bölgesi hudutları içinde yer alan Narat yaylası, ismini aldığı dağın 2 bin 200 metre rakımınındaki yamacında yer alıyor. Künes yaylası ismiyle da bilinen tabiat mükemmeli bu yayla, sessizliği, geniş ve hoş akarsuları, serin havası ve verimli topraklarıyla ünlü.

“Gökyüzündeki yayla” olarak tanımlanan yayla Çin’de Kazak etnik kümesine mensup vatandaşların ağır halde yaşadığı bir bölge. Hoş yayla görüntüsü ve Kazakların örf ve adetleri bir ortaya gelince, Narat’taki dağlar, akarsular, ormanlar, sulak alanlar ve karla kaplı doruklar daha alımlı hale geliyor.

Narat Yaylası Turistik Alanı, ülkenin 5A seviyesindeki turistik alanlarından biri. Ayrıyeten Tianchi, Kanas ve Turfan’dan sonra Xinjiang’ın en meşhur turistik alanları ortasında yer alıyor.

2017 yılında Narat yaylası toplam 2 milyon 400 bin turist ağırladı. Bu sayı evvelki yıla nazaran yüzde 18 arttı.

Kuşak ve Yol teşebbüsü inşasının ilerletilmesiyle, tarihi İpek Yolu güzergahında yer alan, bugün ise Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin karayolu ulaşımının merkezi pozisyonunda bulunan Narat’ın yeni gelişme fırsatlarıyla karşı karşıya olduğu belirtiliyor. (Depo Photos)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.