İnternette viral olan gizemli çizgi filmin üzerindeki sır perdesi, nihayet kalktı

Kanadalı film podcasti sunucusu Will Sloan, 2016 yılında internet üzerinde eski bir aile fotoğrafı paylaştı ve arka planda televizyonda oynayan çizgi filmi bilen biri var mı diye sordu. Şaşırtıcı bir şekilde kimse bu çizgi filmin ne olduğunu bilmiyordu.

Sloan, birkaç gün önce yardım çağrısında bulunduğu en son tweet’inde “kız arkadaşım ve arkadaşları, (bir aile fotoğrafında arka plandaki görülen) çizgi filmin nereden olduğunu bulmak için yıllarını harcadı” yazdı. Fotoğrafta, beyaz saçlı ve sakallı, tulum ve kırmızı gömlek giyen, siyah şapkalı ve gözlüklü animasyon bir elf gözüküyor. Televizyon seti de yanındaki VHS kasetleri ve geniş, plastik kutusu ile 90’ların klasik bir ürünü gibi gözüküyor.

Sloan’ın paylaşımı “bu görüntüyü düzinelerce, belki yüzlerce kişi gördü ama kimse nereden olduğunu bilmiyor. Eğer bu adamı tanıyorsanız, lütfen bana söyleyin” diye devam ediyordu.

Neyse ki bu sefer görüntünün kaynağı bulundu. Görünene göre bu sahne, 1991 yılında yayınlanan “The Soulmates: The Gift of Light” isimli bir animasyon TV-filminin bir sahnesiydi. Bu görüntünün kimse tarafından tanınmamasının sebebi ise VHS’de sunulmadan önce sadece Kanada’da yayınlanmış olmasıydı. VHS kaseti de muhtemelen Kanada dışında yoktu veya yaygın değildi.

Sloan’ın paylaştığı orijinal fotoğrafın odağı, tahmin edebileceğiniz gibi, televizyon değil. Bu durum da internetin daha fazla ilgisini çekti. Sloan’ın bu fotoğrafı, 2016’dan bu yana Tumblr, Twitter ve Reddit gibi platformlarda çok kez paylaşıldı ve bu süre içerisinde pek çok kişi gizemi çözdüğüne inanmıştı. Sloan, fotoğraf hakkında çok az bilgi verebiliyordu. Fotoğraf muhtemelen 1992 yılında, kesinlikle Kanada, Ontario’da ve belki Noel civarında çekilmişti.

Pek çok kişi raftaki diğer VHS videolara bakarak potansiyel bir cevap bulmaya çalıştı ancak aranılan cevap orada bulunmadı. Geçtiğimiz haftanın öncesinde, Sloan’ın fotoğrafı en son 2019 yılında Tumblr üzerinde insanların yanlış tahminleri toplamaya başlaması ile viral oldu. Ancak en sonunda gizemin cevabı bulan, YouTube kullanıcısı Joshua Rastia oldu. Rastia, YouTube programını izledikten sonra yıllardır herkesin aradığı programın bir kopyasına sahip olduğunu fark etti. Rastia, kendi VHS kasetini dijitalleştirerek Pazartesi günü YouTube’a yükledi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.