Kardeşi kuyruğuna yapışık doğdu! Dünyada ikinci olay

Ankara’da doğum yapan siyam cinsi kedisinin 2 yavrusundan biri, kuyruğunda dişleri, tüyleri, iskelet sistemi oluşan ikinci bir yavru ile dünyaya geldi. Canavar tümör tanısı konulan kedi, kuyruğundaki meyyit yavrunun alınmasıyla sıhhatine kavuştu. Ameliyatı gerçekleştiren veteriner tabiplerden Buyruk Düzgören, hadisenin dünyada ikinci olduğunu lisana getirdi.

Büşra Işık Yıldız’ın siyam cinsi kedisi, yaklaşık 4 ay evvel doğum yaptı. Doğan 2 yavru kediden birinin kuyruğunda şişlik olduğunu fark eden Yıldız, veterinere başvurdu.

Veterinerde yapılan denetimde kedinin kuyruğunda; dişleri, tüyleri, iskelet sistemi, kanal hücreleri oluşan yavru taşıdığı ortaya çıktı.

Yavru kediye ‘teratom’ (canavar tümör) tanısı konuldu. Kedi cerrahi operasyona alınarak, tümör temizlendi. Şu an 4 aylık olan kedi, sıhhatine kavuştu.

“DÜNYADA BİLİNEN İKİNCİ VAKA”

Ameliyatı gerçekleştiren veteriner tabiplerden Buyruk Düzgören, kedi ile ilgili hadise bildirim raporu hazırlayacaklarını belirterek, şunları söyledi:

“Yavruyu anesteziye uygun hale geldiğinde röntgene aldık ve içeride kemik gibisi dokular olduğu tespit edildi. Akabinde çocuğun kuyruğunun alt kısmına teratom tanısı konuldu.

Çoğalan hücrelerden birinin bir tümör hücresine dönüşmesi sonucu oluşmuş. Bu çocukta hem deri, kıl, kemik, kanal hücrelerinin tamamı gelişen canavar tümör oluşmuş. Kardeşi üzere düşünebiliriz; lakin tıbbi olarak aslında bir tümör.

Bilinen tek hadise bildirimi bizim dışımızda yurt dışında var. Olay bildirim raporu hazırlayacağız, bunu bilimsel mecmualara göndereceğiz. İkinci hadisenin da gerçekleştiğini dünyadaki tüm veteriner topluluğu bilecek.

Operasyon çok başarılı geçti. Öbür kardeşi ile tıpkı, operasyon izi dahi kalmadı. Çok heyecanlandık. Muhtemelen meslek hayatımızda bir daha bu türlü bir olaya denk gelmeyeceğiz. Tahminen Türkiyede bile bir daha bu türlü bir olay olmayacak. Bize denk geldi.”

“KUYRUĞUNDA KARDEŞİNİ TAŞIMIŞ”

Büşra Parıltı Yıldız, kedisinin kuyruğunda şişlik ile doğduğunda çok huzursuz olduklarını belirterek, şöyle konuştu:

“İlk doğumundan itibaren kuyruğunda bir şişlik vardı. Birçok kliniğe götürdük; fakat teşhis koyulamadı, yalnızca kuyruğundan sıvı alındı. 2 aylıkken operasyonu gerçekleştiren doktorlar ile tanıştık. Biraz daha kedinin büyümesini bekledik.

İlk başta çok küçük olduğu için süreç yapmaya çekindik; lakin takipleri yapıldı. Ameliyat başarılı geçti, şu an çok sağlıklı.

Kuyruğunda kardeşini taşıyordu, biz de çok şaşırdık. Biz ne olacağını bilmiyorduk; ancak çok şaşırdık esasen dünyadaki 2nci olaymış. Birinci başta çok korktuk, tehlikeli bölgedeydi, şu an 4 aylık. İsmini de ‘kuyruk’ koyduk.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.