LGS heyecanı sona erdi: Bir milyondan fazla 8. sınıf öğrencisi ter döktü

Ulusal Eğitim Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya nazaran, 1 milyon 236 bin 313 öğrencinin başvurduğu imtihan, iki oturum halinde 973 yurt içi ve 7 yurt dışı imtihan merkezinde 17 bin 899 okul ve 82 bin 551 salonda yapıldı.

Her bir oturumda yaklaşık 350 bin olmak üzere 700 bin imtihan vazifelisi hazır bulundu.

İmtihandan çıkan öğrenciler heyecanla ailelerine koştu. Kimisi için kolay geçen imtihan birtakım öğrenciler için kolay geçerken kimi öğrenciler ise imtihanda epey zorlandıklarını belirtti.

‘Başarılı bir halde tamamlandı’

Açıklamada LGS sürecine ait değerlendirmelerine yer verilen Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, şunları kaydetti:

“LGS kapsamındaki merkezi imtihan, yurt içi ve yurt dışı imtihan merkezlerimizde meselesiz biçimde tamamlandı.
öğrencilerimize bundan sonraki hayatlarında muvaffakiyetler diliyorum. Merkezi imtihanlar epey büyük tertibi gerektirdiği için sürece Bakanlığımızın ilgili tüm üniteleri takviye verdi. İmtihan hazırlık ve uygulamasında emek veren tüm çalışma arkadaşlarımızı, 81 vilayette süreci başarılı bir halde yürüten ve imtihanın meselesiz bir biçimde tamamlanmasında büyük emeği olan tüm vilayet ulusal eğitim müdürlerimizi ve vilayetlerde vazifeli çalışanımızı kutluyorum. İmtihanda vazife alan tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyorum.”

Öğrenciler toplamda 90 soruya karşılık verdi

Birinci oturumda öğrencilere Türkçe, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı lisan derslerinden toplam 50 sorularak 75 dakika yanıtlama müddeti verildi. İkinci oturumda ise öğrencilere matematik ve fen bilimleri derslerinden toplam 40 soru soruldu ve öğrencilere bu soruları yanıtlaması için 80 dakika müddet tanındı.

Sonuçlar 30 Haziran’da açıklanacak

İmtihan sonuçları, 30 Haziran’da “www.meb.gov.tr” internet adresinden ilan edilecek. Öğrencilere imtihan sonuç evrakları posta yoluyla gönderilmeyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.