Merkez Bankası’ndan yeni atılım: Döviz komite oranı arttı

Merkez Bankası, ‘Zorunlu Karşılık ve İhbarlı Döviz Mevduat Hesapları’nda uygulanan yüzde 1,5 düzeyindeki kurul oranını yüzde 5’e yükseltti. Öte yandan, dönüşüm oranı yüzde 10’a ulaşamayan bankalardan iki katı kurul alınması uygulaması kaldırıldı.

TCMB tarafından yapılan paylaşımda şöyle denildi:

“Bankamız Tarife Cetveli’nin “Zorunlu Karşılık ve İhbarlı Döviz Mevduat Hesapları” başlıklı 30 uncu unsurunda düzenlenen yüzde 1,5 düzeyindeki kurul oranının yüzde 5 düzeyine yükseltilmesine karar verilmiştir. Kelam konusu değişiklik 22/7/2022 tarihinde tesisi başlayacak olan 8/7/2022 tarihli yükümlülük periyodundan itibaren geçerli olacaktır.

İKİ KATI ORANINDA KURUL ALINMASI UYGULAMASI KALKTI

Ayrıca, kelam konusu komite uygulamasında ilgide kayıtlı yazılarımızda belirtilen dönüşüm oranlarına nazaran sağlanan muafiyet şartlarında değişikliğe gidilmiştir. Dalın yüklü ortalama hukuksal kişi dönüşüm oranının 2/9/2022 tarihi için belirlenen maksat paha olan yüzde 20 düzeyini bariz olarak geçmesi nedeniyle kelam konusu maksat paha tarihinin 2/9/2022 yerine 8/7/2022 olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

Diğer taraftan, ilgi (d)’de kayıtlı yazımızın (vi) nolu unsurunda belirtilen 2/9/2022 yükümlülük tarihi prestijiyle dönüşüm oranı gerçek ve hukukî şahıslar için başka farklı yüzde 10,00’a ulaşamayan bankalardan iki katı oranında kurul alınması uygulaması kaldırılmıştır.”

İHBARLI DÖVİZ MEVDUAT HESABI NEDİR?

İhbarlı döviz mevduat hesabı, para çekmeden evvel bankaya bildirimde bulunma zaruriliği olan hesap çeşididir. Daha açık anlatalım, bankada hesabı bulunan müşteri bankadaki parasını çekmek için evvelce bankaya haber vermesi gerekiyor. Banka da paranın çekileceği günde parayı hazır ediyor. Çoklukla ihbarın üzerinden 7 gün içerisinde para ödenmektedir.

İhbarlı döviz mevduat hesabı faizli bir hesap olarak açılabileceği üzere vadesiz mevduat hesabı halinde de açılabilir. İhbarlı döviz mevduat hesabı yüksek dengeli nakit çekimleri olan müşterilerin tercih ettiği bir hesap tipidir.

KAYNAK: HABERTÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.