Miçotakis: Hukuk dışı ve çağ dışı tavır sergileyenlerle, diyalog başlatamayız

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Bakanlar Konseyi toplantısında son devirde gerilen Yunanistan-Türkiye bağlantıları üzerine açıklamalarda bulundu.

Kiryakos Miçotakis, Türkiye‘nin Yunanistan‘a yönelik tavrını kıymetlendirerek, “uluslararası hukuka ve uygun komşuluk alakalarına dayalı yaklaşımlara her vakit açık olduklarını” lisana getirdi.

Miçotakis, Türkiye ile bağlantılara değinerek, “Güçlü bir Yunanistan kimilerini rahatsız ediyor. Komşumuzun asilliklerini kabul ediyoruz. Bize meydan okudukları sürece mimleniyorlar. Coğrafyanın bizi yan yana istediğini tekraren söyledik fakat onlar önümüzde durmayı seçtiler. Milletlerarası hukuka, Avrupa’ya ve NATO’ya karşı durmayı seçiyorlar” dedi.

‘KIŞKIRTMALARA VE TUZAKLARA GELMEYECEĞİZ’

Kiryakos Miçotakis, Yunanistan’ın Türkiye ile yaşadığı problemleri memleketler arası alana taşıyacaklarını belirterek, “(Türkiye) Hareketleri, memleketler arası alanda kamuoyuna açıklayacağız. Egemenlik haklarımızı savunuyoruz ve bundan taviz vermeyeceğiz. Hukuk dışı hareketlerde bulunan ve çağ dışı tavır sergileyenlerle, diyalog başlatmak için hiçbir nedenimiz yok” diye konuştu.

Miçotakis, ülkesinin kışkırtmalara ve tuzaklara gelmeyeceğini, memleketler arası hukuk temelinde hareket edeceğini kelamlarına ekledi.

‘İTTİFAKLARIMIZI HAREKETE GEÇİRİYORUZ’

Öte yandan Yunanistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Miltiadis Varvitsiotis, Yunanistan’ın, Türkiye’nin tavırlarına yönelik “üç istikametli bir strateji” izlediğini duyurdu.

Miltiadis Varvitsiotis, Türkiye’nin tavrına sakinlikle, ciddiyetle ve sorumlulukla karşı çıktıklarını söz ederek, “ABD ve Fransa üzere sahip olduğumuz tüm güçlü ittifakları harekete geçiriyoruz ve Yunan topraklarını ve egemenliğini koruyan silahlanma programımıza devam ediyoruz” dedi.

Varvitsiotis, Yunanistan’ın BM‘e gönderdiği adalarla ilgili mektubun Türkiye’de tansiyonu artırdığını öne sürdü.

Varvitsiotis ayrıyeten, “Yunanistan, Türkiye’nin adalara yönelik siyasetlerine mahzur olmak hedefiyle tüm adalarını koruyor” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.