Newroz ateşi Diyarbakır’da yakıldı

Ardıl Batmaz-Evrim Deniz-İnanç Yıldız

DİYARBAKIR– Maraş merkezli depremlerde yaşamını yitirenlere adanan 2023 Newroz programlarının finali Diyarbakır’da yapılıyor. Diyarbakır’da sabah 10.00’da başlayan Newroz finalinde alanı doldurmak üzere erken saatte Newroz alanına gelmeye başladı. Newroz’a katılmak üzere alana gelenler dört güvenlik noktasından geçti.

Newroz alanındaki sahnede “Her der, Newroz her dem Azadî” (Her Yer Newroz, Her Dem Özgürlük), “Jin, Jiyan, Azadî” (Kadın, Yaşam, Özgürlük) ve “Bila sere gelê me sax be” (Halkımızın başı sağ olsun) pankartları asıldı.

Sahne ve Newroz alanı HDP flamalarının yanı sıra Yeşil Sol Parti’nin flamalarıyla donatıldı.

Diyarbakır’daki Newroz programına Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Demokratik Bölgeler Partisi Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Çiğdem Kılıçgün Uçar, Tutuklu ve Hükümlüler Aileleriyle Yardımlaşma ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu (TUAD-FED) Eşbaşkanı Safiye Akdağ, yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk, Gülistan Sönük, İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Genel Başkanı Mehmet Kamaç katılıyor.

Diyarbakır Newrozu’nun açılış konuşmasını HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Gülistan Atasoy yaptı.

Atasoy, şunları söyledi: “Merhaba kıymetli Amed halkı, Merhaba değerli Kürt halkı, Merhaba direngen Kürt kadınları, Merhaba yürekli Kürt gençleri hepiniz hoş geldiniz, bas göz üstüne geldiniz. Bugün içimizde acımız, yüreğimizde öfkemiz ve dilimizde isyanımızla Newroz alanlarındayız. Yasımız mücadele gerekçemizdir diyerek 8 Mart’tan Newroz’a aktık. Newroz gününde başlayan yürüyüşümüz 14 Mayıs ta zaferle sonuçlandıracağız. İşte Amed Newroz meydanı bu büyük sözü veriyor, bu tarihi meydan bugün bunu müjdeliyor. Bugüne kadar çok bedel verdik, çok acı çektik, ama artık karanlığı aydınlığa çevirme vakti gelmiştir.21.yüzyıl devrimci Kawa’nın çocuklarının yüzyılı olacak. Tüm Ortadoğu’da, Türkiye de ve Kürdistan’da halkların özgürlüğünü kazanacağı yüzyıl olacak. Felaketler yaratan bu sistemden, iktidarlardan nasıl ki bugüne kadar hesap sorduysak bundan sonra da hesap sormaya devam edeceğiz. Faşizmden hesap sormaya devam edeceğiz. Baskıya, zulme karşı mücadele etmeye devam edeceğiz, dilimize, kültürümüze, kimliğimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bizim haklı mücadelemizi görmezden gelen egemenlere de buradan bir kez daha sesleniyoruz. Bugüne kadar karşınızda diz çökmedik, asla da çökmeyeceğiz. Biz haklıyız biz kazanacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir