ÖVDER’den ‘öğrencilere bir öğün fiyatsız yemek verilsin’ imza kampanyası

Ekonomik kriz çocukları da olumsuz etkiliyor. Öğrencilerin kâfi beslenemediği için derslerine odaklanmakta zahmet çektiğini belirten ÖVDER, “Okullarda bir öğün fiyatsız yemek verilsin” talebiyle imza kampanyası başlattı.

Giderek artan fakirleşmeden öğrenciler de hissesine düşeni alıyor. Tüm Öğrenci Velileri Derneği (ÖVDER), milyonlarca ailenin yoksulluk hududunda olduğunu belirterek Change.org isimli internet platformunda imza kampanyası başlattı.

KANTİN TİCARETHANE OLMASIN

İlk ve orta dereceli okullarda, öğrencilere bir öğün fiyatsız yemek verilmesi talebiyle başlatılan kampanyaya dair Cumhuriyet’e konuşan ÖVDER İzmir Şube Lideri Behram Kaya, “Ekonomik kriz nedeniyle aileler temel gereksinimlerini karşılamada bile zorlanıyor, çocuklar da bundan hissesini alıyor. Bu nedenle ilkokul çağındaki çocuklar gereğince kahvaltı yapamayıp okula gidiyorlar. Her dört çocuktan birisi okula aç ya da yarı aç bir biçimde gidiyor” tabirlerini kullandı. Kantinlerin desteklenmesi gerektiğini belirten Kaya, “Kantinlerde içi boş tostlar 10 liraya satılıyor. Buraların ticarethane mantığından çıkarılması gerekir” diye konuştu.

‘ODAKLANAMIYORLAR’

Kaya şunları söyledi: “Yeterli gıdayı alamayan çocuklar derslerine odaklanmakta zahmet çekiyor. Bu duruma dikkat çekmek için bir imza kampanyası başlattık. Yetkililer, öğrencilere günde bir öğün fiyatsız yemek vermenin yerini oluşturmalı. Ulaşım, kırtasiye ve başka okul masraflarını göz önünde bulundurduğumuzda görüyoruz ki veliler bu masrafın altından kalkmakta zahmet çekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.