Reşat 104 yıl sonra yine basıldı

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, vatandaşların yüksek ilgisi nedeniyle ve piyasadaki uydurma basımların önüne geçebilmek hedefiyle 104 yıl ortadan sonra Reşat altın basımına tekrar başladı. Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin, Reşat altının 1909-1918 yıllarında Osmanlı Devleti’nin padişahlık makamında bulunan Sultan Reşad’ın tahta çıkışı anısına Darphane tarafından 5 farklı gramaj kıymetine sahip olarak basıldığını anlattı.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürü Abdullah Yasir Şahin üretim hakkında bilgi verdi.

VATANDAŞ İLGİ GÖSTERİYOR

Vatandaşlar tarafından ağır ilgi görmesi nedeniyle sarrafiye piyasasında da yüksek ilgi duyulan Reşat altınların tekrar basılması istikametinde gelen talepler doğrultusunda üretim sürecinin başladığını belirten Şahin, üretim hakkı yalnızca Darphane’de olan Reşat altınların, ayar, tartı ve güvenlikli bir standartla aslına uygun teknik özelliklerde tekrar üretilmeye başlandığını söyledi. Şahin, 5 farklı gramda, 22 ayar (916,6 milyem) olarak üretilen bu altınların, aslına uygun formda ayar ve tartı toleranslarının binde iki olarak üretildiğini ve piyasaya arz edilmeye başlandığını bildirdi.

7 TANE YILDIZ VAR

Abdullah Yasir Şahin, Reşat altınların ön yüzünde V. Mehmed Reşad’ın tuğrasının, çapraz iki meşale ile defne yaprağından çelenk yer aldığını bildirdi. Tuğranın alt kısmında Mehmed Reşad’ın cülusunun kaçıncı yıl dönümünde basıldığının yazıldığını lisana getiren Şahin, “Tuğranın yanında ise ‘Reşad’ muharrir. Yeniden ön yüzün üst tarafında da 7 tane yıldız vardır. Sikkelerde yer alan meşale bilgiyi, aydınlığı ve uygarlığı temsil etmektedir. Yapraklı defne kısımlarından oluşan çelenk, zorluklara tahammülü, gücü, sabrı, bilgeliği ve barışı temsil eder. Yedi adet yıldız ise çeşitli Anadolu ve Rumeli’de bulunan eyaletleri temsil eder. Art yüzünde İstanbul’da basıldığını belirten ‘Azze nasruhu duribe fi Konstantiniyye’ yazısı, çabucak altında ise Mehmed Reşad’ın tahta çıktığı Rumi ‘1327’ tarihi yer alır.”

8 bin 300 adet üretildi

Abdullah Yasir Şahin, Reşat altının 1918’den sonra üretilmediğini lakin piyasada alım-satımının sürdüğünü kaydetti. Şahin, şu anda 8 bin 300 adet özgün Reşat altın ürettiklerini belirterek “Bunları vatandaşlarımızın muhtaçlığını karşılamak üzerine kuyumculara veriyoruz. Vatandaşlarımız alacakları Reşat altının Darphane tarafından basıldığından emin olsun. Piyasada sahteciliği çok yaygın” dedi. Şahin, Reşat altının piyasada kıymetine ait soru üzerine, “Şu anda 6 bin 400-6 bin 450 lira aralığında fakat, fiyat değişebiliyor” halinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.