Rütbelerinin söküleceği argüman edilmişti: Hanefi Avcı savunma yaptı

Emniyet Genel Müdürlüğü, bir televizyon kanalında Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğunu eleştiren Hanefi Avcı hakkında rütbelerinin sökülmesi için soruşturma başlatmıştı.

Bu soruşturmayla birlikte Hanefi Avcı’ya sorular yöneltilerek savunmasını yapması istendi.

Odatv’nin haberine nazaran Hanefi Avcı’ya sorulan sorularda FETÖ ile ilişkisi olduğuna dair savları da cevaplaması istendi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Hanefi Avcı’ya yönelttiği bir soruda, “Bir şahsın hakkınızda: ‘… İstihbarat Daire Lider Yardımcılığı, KOM Dairesi Başkanlığı yaptığı periyotta cemaat bünyesinde benim de bulunduğum tüm toplantılarda bu müdürümüzün cemaate çok yakın olduğu, cemaat mensubu polisleri koruduğu, İDB ve KOM Daire Başkanlığının cemaat tarafından ele geçirilmesinde aktif rol oynadığı konuşulmaktaydı … ‘şeklinde beyanda bulunduğu ve HTS kayıtları kullanılarak yapılan sorgulama sonucunda Örgüt Zirve Yöneticisi Lider AYTAÇ ile 22.08.2010-26.08.2010 tarihleri ortasında (6) defa irtibatınızın bulunduğu anlaşılmıştır. Üstteki belirtilen konulara ait savunmanızı veriniz” denildi.

“BEN BUNLARI KİTABIMDA YAZDIM”

Bu soruya karşılık veren Hanefi Avcı, kendisinin bunları yıllar evvel Haliç’te Yaşayan Simonlar kitabında yazdığını belirterek şöyle karşılık verdi:

  • Burada beyanda bulunan kişi kimdir, ne vakit, hakkımda ne söylemiş, ne anlatmıştır bilgi verilmemesi bir yana, tespitlerime nazaran bu kişi 2014 yılında tabir vermiştir. (Bu kişinin kim olduğu ve tabirini ilerde anlatılacaktır) epey vakit şahsımla ilgili bir sürece mevzu edilmemiştir.
  • Örgüt Zirve İdaresinde olduğu belirtilen Başkan Aytaç ile 22.08.2010- ila – 26.08.2010 ortasında (6) kere irtibatım olduğu savına gelince; kitabım 20 Ağustos 2010 yılında yayınlanmasından sonra, misyonda iken sitemi eleştiren kitap yazmak gelenekten olmadığından, birçok kişi beni arayıp ‘Bunu hakikaten sen mi yazdın, ismin mi kullanılmış’ cinsinden sorulara muhatap oldum, zannederim bu şahısta bilgi almak hedefiyle beni aramış olabilir. Aramanın içeriği ve sebebi bir yana, bu kişi ile aramdaki sorunu ilerde bu soruya yanıt kısmında anlatacağım. Lakin arama 2010 yılına ilişkin olduğu üzere, bu kişinin telefon aramaları ile ilgili bilgilerin en erken 2015 yılından beri elde olup bu kişi ile konuşan herkese sorulmaktadır. En erken yedi (7) yıldır yönetimin elinde olan bu husus bugüne kadar benim hakkımda sürece husus edilmemiştir.

Kendisini KOM Daire Başkanlığı’ndan FETÖ’cülerin aldırdığını belirten Hanefi Avc, Vilayet Emniyet Müdürü olarak vazife yaptığı Edirne ve Eskişehir’de kendi devrinde hiçbir kumpas soruşturmasının yapılmadığını tabir etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.