Savaşın etkisi pahalıya patladı… Ülkeyi terk eden teknoloji çalışanında rekor artış!

Moskova’daki iki yatak odalı dairesinde yaşayan 35 yaşındaki start-up uzmanı Pavel Telitchenko, yıllarca Rusya’dan taşınmayı düşündüğünü belirtti.

Genç girişimci, Kremlin’in tanklarının Ukrayna’ya girmesinden üç gün sonra ise zor bir seçim yaparak genç ailesini ve değerli plak koleksiyonunu topladı ve Rusya’nın teknoloji alanındaki en iyi ve en parlak beyinlerinin kitlesel çıkışını da içeren tarihi bir göçe katıldı.

BATI, RUSYA’DAN KAÇAN GENÇ YETENEKLERE ODAKLANMIŞ DURUMDA

Mart ayında eşi ve 3 yaşındaki oğluyla birlikte Letonya’ya yerleşen Telitchenko, “Duygusal bir karar vermek istemedim ama oğlumu böyle bir ülkede büyütemezdim” dedi.

Batı’nın dikkati 24 Şubat’ta başlayan Rus saldırısından bu yana Ukrayna’dan kaçan milyonlarca mülteciye odaklanmış durumda. genç girişimci, Rusya’nın aynı zamanda sanat ve gazetecilik alanlarını ve özellikle de teknoloji dünyasını altüst eden bir göç dalgasının ortasında kaldığını belirtti.

50 BİN İLA 70 BİN TEKNOLOJİ ÇALIŞANI ÜLKEYİ TERK ETTİ

Washington Post’ta yer alan habere göre, Rusya Elektronik İletişim Derneği geçen ay Rusya parlamentosunun alt kanadına 50.000 ila 70.000 teknoloji çalışanının ülkeyi terk ettiğini ve önümüzdeki ay 100.000 kişinin daha ülkeyi terk etmesinin beklendiği iddia ediliyor.

Bu rakam sektördeki işgücünün yaklaşık yüzde 10’una tekabül ediyor. Göçmenlere yardım eden kar amacı gütmeyen yeni bir grup olan Ok Russians, komşu ülkelerden ve sosyal medya anketlerinden elde ettiği verileri kullanarak savaşın başlamasından bu yana yaklaşık 300.000 Rus’un ülkeyi terk ettiğini tahmin etti.

ARTAN GÖÇLERİN BİRÇOK ALANA YANSIYACAĞI DÜŞÜNÜLÜYOR

Bu kadar çok yeteneğin ülkeden ayrılması, devlet medyasından havacılık ve uzay endüstrisine kadar, zaten Batı’nın yaptırımlarıyla zor günler yaşayan bir dizi Rus sektörün zorluk yaşayacağı anlamına geleceği iddia ediliyor.

Teknoloji ve start-up ekosisteminin artan hükümet müdahalesi ve sansür altında olması, işleri zorlaştırdığından dolayı göçlerin daha fazla artmasına neden olabileceği söyleniyor.

“DAHA ÖNCE BÖYLE BİR ŞEY GÖRMEMİŞTİK”

Teknoloji firmalarının taşınmasına yardımcı olan Londra merkezli Relocode şirketini yöneten Mikhail Mizhinsky, Rus müşterilerinin savaştan bu yana 20 kat artarak 200’den fazla kişiye ulaştığını söyledi.

En büyükleri 1.000 çalışanı taşımak istiyor. Çoğu ise 100 ila 200 çalışanın yerini değiştiriyor.

“Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştik,” dedi.

Ayrıca Rusya’nın Google’ı olarak anılan Yandex, çalışanlarını ülkede tutmak için büyük bir çaba sarf ettiği söyleniyor.

YILLAR SONRA TÜRKİYE’DE YENİDEN OFİS AÇMIŞTI

Şirket içi tartışmaları ifşa etmemek için adının açıklanmaması koşuluyla konuşan Yandex’e yakın bir kişi, şirketin yakın zamanda mühendislerinin “çoğunun” taşındığı Ermenistan, Gürcistan ve Türkiye’de yeni veya genişletilmiş ofisler kurmayı incelediğini söyledi.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz ay Yandex, yıllar sonra İstanbul’da yeni bir ofis açmıştı. Bu da itirafta bulunan Yandex çalışanının söylediklerini doğru olduğuna kanıt olarak görülüyor.

Rusya’nın artan beyin göçlerine karşı Meta ve Google gibi şirketlerle rekabet etmek için koşullarını düzenleyebileceği gündemde.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir