Sinan Oğan Neden İhraç Edildi, Ne Yaptı? Sinan Oğan MHP’den Neden Kovuldu?

Türkiye Büyük Millet Meclisi 24. Dönem Milletvekili olan Sinan Oğan, ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olmak için imza topluyor. 100 bin imzaya kampanyanın beşinci gününde ulaşan Sinan Oğan’ın MHP’den neden ihraç edildiğine dair sorular artmaya başladı. Peki Sinan Oğan neden ihraç edildi? Sinan Oğan MHP’den neden ihraç edildi? İşte merak ettikleriniz…

ATA İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olmak için imza toplayan Sinan Oğan, imza sürecinin beşinci gününde 100 bin imzaya ulaştı.

1 Eylül 1967 doğumlu 55 yaşındaki stratejik araştırmacı ve siyasetçi Sinan Oğan’ın, MHP ile geçirmiş olduğu süreç ise araştırılmaya başlandı.

Sinan Oğan, 12 Haziran 2011’den 7 Haziran 2015’e kadar TBMM 24. Dönem MHP Milletvekili olarak görev almaktaydı.

Peki Sinan Oğan neden ihraç edildi?

2011 yılında Türkiye genel seçimlerinde MHP Iğdır milletvekili seçilen Sinan Oğan, Türkiye-Arnavutluk ve Türkiye-Nijer Parlamentolararası Dostluk Grupları üyesi ve Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Genel Sekreterliği de yaptı. 

26 Ağustos 2015’de MHP’den ihraç edildiği duyuruldu. Fakat açtığı davada lehine karar verilmesi ile 2 Kasım 2015’te MHP’ye geri döndü. 

2017 yılında İsmail Ok, Yusuf Halaçoğlu ve Nuri Okutan ile birlikte MHP’den yeniden ihraç edildi. 

İhraç edilen diğer üç milletvekili ile birlikte daha önce MHP’nin tartışmalı kongre sürecinde genel başkanlık yapan Oğan, 16 Nisan’da yapılacak Anayasa değişimi referandumunda ‘hayır’ oyu vereceklerini açıklamıştı. Bunun ardından parti içindeki diğer muhaliflerle birleşerek etkin bir kampanya başlatmıştı. 

MHP Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Halil Öztürk’ün açıklamasında yer alanlara göre; bahsi geçen dört milletvekilinin ‘kesin çıkarma’ ile cezalandırılmasına oy birliği sağlanarak karar verildi. 

Sinan Oğan; Meral Akşener, Ümit Özdağ ve Koray Aydın ile birlikte ‘Türk Milliyetçileri ‘Hayır’ Diyor’ kampanyasını başlatmışlardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir