Tayvan: Pelosi’nin ziyaretini finanse etmedik

Tayvan Dışişleri Bakanlığı, ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’ye Tayvan’ı ziyaret etmesi için ödeme yapıldığı argümanlarını yalanladı.

Tayvan’a 25 yılın akabinde ayak basan ABD’li en üst seviye yetkili olan ABD Temsilciler Meclisi Lideri Nancy Pelosi’nin seyahatinin akabinde Tayvan’ın en büyük toplumsal medya platformu PTT’de hükümetin bu seyahat için ABD tarafına değerli ölçüde para ödediğini sav eden bir yazı yayınlandı.

Paylaşıma nazaran Washington DC’de bulunan bir halkla bağlantılar şirketi olan Gephardt Group Danışmanlığının 2018 yılından bu yana Pelosi ve etrafını etkilemek için Tayvan başkanı Tsai Ying Wen ismine kulis yaptığı tez edildi. Tayvan’ın 2018 ile 2022 yılları ortasında 16 komiteye toplam 3,15 milyon ABD doları ödediği tez edilirken, yapılan ödemelerin detayları bir evrak biçiminde paylaşıldı.

TAYVAN’DAN CEVAP GECİKMEDİ

Tayvan Dışişleri Bakanlığı, bugün yaptığı açıklamada yayınlanan dokümanın uydurma ve imzaların uydurma olduğunu belirterek, Pelosi’ye ödeme yapıldığı savını yalanladı. Bakanlık, hükümete ve ziyaretçilerine iftira atmak için her türlü palavra haberin makus niyetli şahıslar tarafından kasıtlı olarak paylaşıldığını belirtti.

Bakanlık ayrıyeten, ABD hükümetinin Pelosi’nin ziyaretinin faturasını ödediği ve güzergahının Tayvan’daki Amerikan Enstitüsü tarafından düzenlendiği bilgisini paylaştı. Tayvan hükümeti, halkı dış güçler tarafından yürütülen bilişsel savaşa yenik düşmemesi konusunda uyardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.