Trump’ın avukatı Rudy Giuliani hakim heyet karşısında: 2020 seçimleriyle ilgili tabir verdi

Eski ABD Lideri Trump’ın avukatı Rudy Giuliani, bu sabah avukatı Robert Costello ile Fulton Bölge mahkemesine gelerek soruşturma için oluşturulan büyük heyetin karşısına çıktı.

Yaklaşık 6 saat boyunca heyet tarafından şahit olarak tabiri alınan Giuliani, mahkeme çıkışında etrafını çeviren medya mensuplarının sorularını cevapsız bıraktı.

Giuliani, sabah saatlerinde mahkemeye girerken, büyük heyet tabirlerinin bilinmeyen olduğunu söz ederek, yorum yapmayacağını belirtmiş, “Soruları soracaklar, göreceğiz” demekle yetinmişti.

New York Times, 15 Ağustos’ta, Fulton Bölge Savcılığının, Trump’ın şahsi avukatı ve eski New York Belediye Lideri Giuliani hakkında, Georgia eyaletinde 2020 başkanlık seçimlerine müdahale etmek için mümkün yasa dışı teşebbüslerine yönelik cezai soruşturma açılabileceği ihtarında bulunduğunu yazmıştı.

Giuliani’nin 3 Kasım 2020 seçimlerinden sonra, aralıkta Georgia eyalet yasa koyucularıyla 2 kere yüz yüze ve bir sefer uzaktan olmak üzere 3 kere bir ortaya geldiği, eyaletteki seçimlerde yaygın usulsüzlükler ve dolandırıcılık olduğu tarafında savları yaydığı söz edilmişti.

Fulton Bölge Savcısı Fani Willis, Giuliani’nin lisana getirdiği savlar üzerine soruşturma başlatmış ve bu mevzuda son ana kadar rastgele bir ispata rastlanmadığını açıklayarak ilgili bireylerin tabirlerinin alınması için büyük heyet oluşturulmasını istemişti.

Willis, mahkeme belgesinde, Giuliani’nin duruşmaya katılmasının ve sözünün, “Georgia’da ve öteki yerlerde Kasım 2020 seçimlerinin sonuçlarını etkilemek için Trump Kampanyası tarafından birçok eyaletteki koordineli bir planın parçası” ile ilgili olduğunu yazmıştı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.