Türkiye’ye şifa bulmak için gelen turistlerin sayısı artıyor

Uluslararası Antalya Sıhhat Turizmi ve Eğitim Derneği (UASTED) Lideri Mehmet Kanpolat, Türkiye’nin sıhhat turizminde değerli bir muvaffakiyet yakaladığını belirterek, “2023 sıhhat turizmi gelir amacımız 10 milyar dolardı. Amacımızın şu anda çok üstündeyiz, 10 milyar doları çoktan geçtik” dedi.

UASTED tarafından Antalya, İstanbul, İzmir, Bursa, Elazığ ve Diyarbakır’dan kimi derneklerin takviyesiyle Türkiye ile Avrupa ülkeleri ortasında sıhhat turizmi hareketliliğini artırmak için “Türkiye Avrupa Medikal Turizmi Antalya (TEMET-2022) Fuarı” düzenlenecek.

50 ÜLKEDEN İŞTİRAK BEKLENİYOR 

31 Ekim-2 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek fuara, 50 ülkeden 550 civarında sıhhat turizmi alanında faaliyet gösteren alım heyetinin katılması bekleniyor.

Fuarda, alım heyetleri ikili görüşmeler gerçekleştirecek, iş birliği protokolleri imzalayacak, kamu, üniversite ve özel hastanelerin altyapısını inceleyecek.

UASTED Lideri Kanpolat, sıhhat turizminin bilhassa salgından sonra çok önemli ivme kazandığını, dünyanın da Türkiye’nin güçlü sıhhat altyapısını görme imkanı bulduğunu söyledi.

Türkiye ve Avrupa ülkeleri ortasında sıhhat turizmi hareketliliğini sağlamak, hizmet, tanıtım ve memleketler arası iş birliğini geliştirmek için TEMET-2022’nin ehemmiyetine işaret eden Kanpolat, Türkiye’nin güçlü sıhhat altyapısını başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünya ülkelerine tanıtacaklarını vurguladı.

Kanpolat, Avrupa pazarının sıhhat turizmindeki ehemmiyetine de dikkati çekerek, “Sağlık turizmi için hedeflediğimiz ülkelerin başında AB geliyor. Bu ülkelerle de memleketler arası iş birliğimizi geliştiriyoruz. Salgın periyodunda sıhhat altyapımızın gücünü kanıtladık. Artık Avrupa ülkelerinden de akın akın gelmeye başladılar.” dedi.

10 MİLYAR KİŞİNİN SIHHAT İÇİN SEYAHAT ETTİĞİ BİR SEKTÖR 

Sağlık turizminin dünyada yıllık getirisinin 100 milyar doların üzerinde olduğunu hatırlatan Kanpolat, şunları kaydetti:

“10 milyar kişinin sıhhat için seyahat ettiği bir kesim. Sıhhat turizmi konuşulmaya başladığında son sıralardaydık. 2023 sıhhat turizmi gelir amacımız 10 milyar dolardı. 2023 maksadımızın şu anda çok üstündeyiz, 10 milyar doları çoktan geçtik. Son birkaç yılda sıhhat turizminde değerli bir muvaffakiyet yakaladık, sıhhat altyapımızın güçlü olduğunu dünya biliyor. Ülkelerinde şifa bulamayan hastalar tedavi için artık Türkiye’ye geliyor. Evvelce ünlülerin, spor topluluğunun yurt dışında ameliyat olduğu haberlerini duyardık, bu bilakis döndü. Sıhhat turizmi iki, üç yıl içinde dünya markası haline gelecektir.”

TÜRKLER DÜNYAYI ZAYIFLATIYOR 

Antalya ve İstanbul’un sıhhatte büyük merkezler olduğunu aktaran Kanpolat, obezite cerrahisinde çok âlâ oldukları için “Türkler dünyayı zayıflatıyor” diye yurt dışında sloganların olduğunu söz etti.

Kanpolat, estetik, diş tedavisi, saç ekimi için de çok tercih edilen Türkiye’nin, ayrıyeten A kümesi olarak nitelendirilen kemik iliği ve organ nakli, kalp damar cerrahisi ameliyatlarında daha fazla tercih edilmesi için çalışma yaptıklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.