Ulusal İHA’lar ihracat rekoruna uçuyor

Türkiye Teknoloji Kadrosu Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde düzenlenen, TEKNOFEST KARADENİZ, Samsun’un Çarşamba Havalimanı’nda gerçekleştiriliyor.

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, aktiflikte yaptığı açıklamada, TEKNOFEST’in “rekorların festivali” olduğunu ve her yıl katlanarak büyüdüğünü söyledi.

Milletin şenliğe ilgisinin çok ağır olduğuna işaret eden Bayraktar, şirket olarak eserlerini birinci defa TEKNOFEST’te sergilediklerini bildirdi.

“4 yılda Bayraktar TB2 dünyada en çok ülkeye ihraç edilen silahlı insansız hava aracı sistemi oldu”

Bayraktar, şöyle konuştu:

“2019 TEKNOFEST’te Bayraktar Akıncı’yı sergiledik, artık envanterde. Daha evvel Bayraktar TB2 de o denli olmuştu. Artık Bayraktar Kızılelma’yı birinci kere Samsun’da TEKNOFEST kapsamında sergiliyoruz. Türkiye artık insansız hava aracı teknolojisinde diğerlerine bağımlı değil, kendi gereksinimini karşılar hale geldi ve bir yandan da bunu ihraç ediyor. Türkiye’nin savunma endüstrisi son yıllarda gerçek olarak her yıl yüzde 15 büyüyor. Bayraktar TB2 tüm dünyada aranan bir eser haline geldi. Bayraktar TB2 için 24 ülkeyle ihracat muahedesi imzalandı. Bu çok büyük bir olay. 4 yılda Bayraktar TB2 dünyada en çok ülkeye ihraç edilen silahlı insansız hava aracı sistemi oldu. Bayraktar Akıncı daha yeni envantere girdi, 4 ülkeyle ihracat mukavelesi imzalandı, çok süratli gidiyor.”

Şirketin bugüne kadar yaptığı işlerde tek kuruş kredi kullanmadığını vurgulayan Bayraktar, Baykar’ın kazanıp eser geliştiren, kazanıp yatırım yaparak gelişen, büyüyen, kendi ölçeğiyle ilerleyen bir firma olduğunu anlattı.

“Çok büyük talep var”

Bugüne kadar 400’ün üzerinde Bayraktar TB2, 20 civarında Bayraktar Akıncı üretildiğini aktaran Haluk Bayraktar, şunları kaydetti:

“Şu anda yıllık kapasitemiz Bayraktar TB2’de 200 adet. Önümüzdeki yıl Bayraktar TB2’den 500, Bayraktar Akıncı’dan 40 adet üretmeyi planlıyoruz. Her yıl çok büyük yatırım yaparak üretim kapasitelerini artırmaya çalışıyoruz. Hem ülkemizin gereksinimleri var lakin bilhassa son devirde ihracatta çok büyük talep geliyor. Örneğin, 2022 yılında satışlarımızın yüzde 98’i ihracattan oluşuyor. 2021 yılında Baykar, tek bir eserle, Bayraktar TB2 ile savunma ve havacılık kesiminin en büyük ihracatçısı oldu. Bu ülkemiz ve bizler için bir gururdur. Bu tempoyu, ivmeyi devam ettirmek istiyoruz. Bundan 13 yıl evvel Türkiye parasını dahi vererek bu teknolojiyi satın alamıyordu. Artık Türkiye dünyada birkaç ülkeden biri bu teknolojide. Kendini en ileri düzeyde ispatlamış bir ülke ve en büyük ihracatçı oldu. Demek ki kendi ülkemizin insanına, kendi beyin sermayemize güvenirsek bu oluşturulan iklimi, son 15 yılda bilhassa savunma ve havacılık alanında oluşan iradeyi koruyabilirsek bu millet buna sahip çıkarsa işlerin devam edeceğini, hiçbir şeyin bunu durduramayacağını düşünüyorum.”


“Dünyadaki gelişmeleri görüyorsunuz, bunları uzun yıllar bekleyemeyiz”

Haluk Bayraktar, Baykar’ın eser geliştirme suratına ait soruya karşılık, şu değerlendirmede bulundu:

“Baykar’ın bir gayesi var, ismi de Kızılelma. Kızılelma ne? Türkiye’nin tarihinde daima önüne koyduğu amaç. Bir maksat koyduk ve bunu bir an evvel gerçekleştirmek istiyoruz. Baykar genç bir takım, yaş ortalaması 29. AR-GE çalışanımızın sayısı 2 bin 700. Bu yıl 800 kişi daha Baykar’a dahil oldu. Bu sene 1200 stajyer genç arkadaşımız bizimle birlikte çalıştı. Gençlerimize değer veriyoruz. TEKNOFEST de gençlerimize verdiğimiz ehemmiyetin bir göstergesi, zira onlar geleceğimiz. İstiyoruz ki gençlerimiz bu işlere sahip çıksın ve ilerletsin. Dünyadaki gelişmeleri görüyorsunuz, bunları uzun yıllar bekleyemeyiz. Bir an evvel bu teknolojilere sahip olmamız lazım. Bu manada elimizden gelen uğraşı ortaya koyuyoruz.”


“Kızılelma Türkiye’yi yeni bir lige taşıyacak”

AA’nın aktardığına nazaran Bayraktar Kızılelma’nın Türkiye’yi çok daha farklı bir lige taşıyacağını vurgulayan Bayraktar, “Türkiye kendi bölgesinde büyük bir güç ve global manada projeksiyonunu yapan bir ülke. Kızılelma buna çok büyük bir katkı sunacak. Bilhassa yapay zeka teknolojisiyle, hava-hava kabiliyetleriyle bizi çok kıymetli bir lige taşıyacak.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.