YAŞ bugün toplanıyor: Cumhurbaşkanı Erdoğan ve YAŞ üyeleri Anıtkabir’de

Yüksek Askeri Şûra toplantısı bugün yapılıyor. Şûra toplantısı öncesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki YAŞ üyeleri, Anıtkabir’i ziyaret etti. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı. 

YAŞ BİR YIL ORTADAN SONRA TOPLANIYOR

Yurtiçi ve hudut ötesinde terörle uğraşta operasyonların sürdüğü ve Karadeniz’de istikrarın her zamankinden fazla değer kazandığı bu devirde mevcut durum ve istikrarın korunması üzerine kararlar alınması bekleniyor. Bu kapsamda Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler ile Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramirel Adnan Özbal’ın misyon müddetlerinin uzatılması planlanıyor. 2022 YAŞ toplantısının bitmesinin çabucak akabinde Ağustos 2023’ün Şûra çalışmaları başlayacak.

SAHA DENEYİMİNE DİKKAT EDİLECEK

Yer değiştirmeli tayinlerde, Irak ve Suriye’deki operasyonların yanı sıra Libya’daki gelişmeler ile bölgede vazife yapan kumandanların kazandığı saha deneyimi öncelikli olarak dikkate alınacak. Bölgesel gelişmeler nedeniyle Doğu Akdeniz ve Karadeniz’i kapsayan Kuzey/Güney deniz saha kumandanları ön plana çıkacak. Askeri çalışanın bir yıl boyunca gerçekleştirdiği bütün faaliyetler gündeme gelecek.

Türkiye’nin güvenliğinin sağlanması ve ülkenin savunulması üzere kritik misyonlardaki karar alıcıların belirlenmesinde en uygun takımların oluşturulması için askeri çalışanın çalışma arkadaşlarını değerlendirdiği anketler ayrıntılı halde incelenecek. YAŞ’ta alınacak kararlar Lider Erdoğan’ın onayının akabinde uygulamaya konulacak. Geçen ay yürürlüğe giren Askeri Ceza Kanunu’na nazaran Genelkurmay Lideri’nin yaş haddi, birer yıllık müddetle 72 yaşına kadar Cumhurbaşkanı’nca uzatılabiliyor.

Görev müddeti dolan 67 yaşındaki Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler’in vazife müddetinin bir yıl daha uzatılması bekleniyor. Güler, vazife mühletinin uzatılması durumunda Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci Genelkurmay Lideri olan Mareşal Fevzi Çakmak’ın akabinde 67 yaşından sonra misyon yapan birinci genelkurmay lideri olacak. Güler, 1990’dan sonra dört yıldan fazla Genelkurmay Başkanlığı misyonunu yerine getiren birinci isim olacak. Oramiral Özbal ve Orgeneral Küçükakyüz’ün durumları da Şûra’da görüşülecek.

NEBATİ VE ÖZER BİRİNCİ SEFER YER ALACAK

Toplantıya, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz katılacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati ve Ulusal Eğitim Bakanı Özer ile geçen yıl Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atanan Orgeneral Avsever Şûra’da birinci kere yer alacak. Şûra toplantısı öncesinde Lider Erdoğan’ın başkanlığındaki YAŞ üyeleri, her yıl olduğu üzere Anıtkabir’i ziyaret edecek.

KAYNAK: SABAH

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.