Yunanistan’da düşen helikopterdeki mürettebatın cesetlerine ulaşıldı

Yunan Devlet Ajansı AMNA’nın haberine göre, düşen uçaktaki Ukraynalı 8 kişilik mürettebatın cesetlerine ulaşıldı. Cesetler, incelemelerin akabinde Gümülcine Devlet Hastanesi’ne gönderildi.

Uzmanlarca yapılan incelemelerde uçağın düştüğü bölgede tehlikeli unsur tespit edilmedi.

MOTOR ARIZASI NEDENİYLE ACİL İNİŞ MÜSAADESİ İSTENMİŞTİ

Ukraynalı firmaya ilişkin Antonov An-12 tipi kargo uçağı dün gece Yunanistan’ın kuzeyindeki Kavala kentine düşmüştü.

Pilot, kaza öncesinde uçağın motorunda arıza olduğunu bildirerek acil iniş müsaadesi istemişti lakin havaalanına varamadan motor havada alev almış ve uçak Kavala’da yerleşim bölgesine yakın bir alana düşmüştü.

Görgü şahitleri uçağın düşmesinin çabucak akabinde çok sayıda patlama sesi duyulduğunu ve yangın başladığını aktarmıştı.

BÖLGEDE ÖZEL GÜVENLİK TEDBİRLERİ ALINMIŞTI

İklim Krizi ve Sivil Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, olay yerinde güvenlik çemberi oluşturulduğu söz edilmişti.

Açıklamada, kaza yerine yakın Antifilippoi ve Palaiohori sakinlerinden, uçağın düşmesi nedeniyle oluşan dumandan korunmak maksadıyla cam ve kapılarını kapalı tutması istenmişti. Bölge sakinlerine, olay yerine yaklaşmaması ve yetkililerin talimatlarına uyması istikametinde ikaz yapılmıştı.

ASKERİ GEREÇ TAŞIYORDU

Sırbistan Savunma Bakanı Nebojsa Stefanovic’in yaptığı açıklamaya nazaran, Sırbistan’ın Niş kentinden lokal saatle 20.40’ta kalkan uçağın gayesi Bangladeş’ti.

Amman, Riyad ve Ahmedabad’a da uğraması planlanan uçak, Bangladeş Savunma Bakanlığı’nın alıcısı olduğu ve Sırbistan’da özel bir firmanın ürettiği, içerisinde mayınların da bulunduğu 11,5 ton askeri gereç taşıyordu.

Stefanovic, kelam konusu patlayıcı gerecin ihracatının maddelere uygun formda yapıldığını belirterek, Sırbistan Savunma Bakanlığı’ndan gerekli müsaadelerin alındığını tabir etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.