Zelenskiy, Afrikalı Büyükelçilere hitap edecek

Afrika basınında çıkan haberlerde, Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy’nin, bugün videokonferans metoduyla Ukrayna’nın başşehri Kiev’den AfB’ye akredite Afrikalı Büyükelçilere hitap edeceği belirtildi.

Zelenskiy, Afrika Birliğine (AfB) hitap etmek istediğini, birinci defa 13 Nisan’da AfB Devir Lideri ve Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall aracılığıyla kamuoyuyla paylaşmıştı.

PUTİN İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

AfB Devir Lideri Sall, 3 Haziran’da Rusya’nın Soçi kentinde Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile görüşmüştü. Ukrayna’ya da gideceğini belirten Sall’in Ukrayna tarafının görüşme talebine rağmen birinci olarak Rusya’yı ziyaret etmesi ise dikkati çekmişti.

GÜBRE VE BUĞDAY İHTİYACI

Afrika ülkelerinin büyük bir kısmı, buğday ve gübre ithalatının büyük bir kısmını Rusya ve Ukrayna’dan yapıyor. Bu nedenle, Rusya-Ukrayna savaşı uzadıkça Karadeniz’e binlerce kilometre uzaklıktaki Afrika’da muhtemel bir besin krizi de giderek yaklaşıyor.

AfB Devir Lideri Sall, geçen hafta Fildişi Kıyısı’nın Abidjan kentinde düzenlenen Africa CEO Forum’da yaptığı konuşmada, kıtanın büyük bir kısmında yağış mevsiminin başladığını ve süreçte gübre bulamazlarsa önemli bir besin krizine sürükleneceklerini söylemişti.

Her 2 ülkeden ithalat yolunun açılması için çabalayan Sall, tıpkı vakitte Avrupa Birliği’ni de Rus bankalarını SWIFT sisteminden çıkardığı için eleştiriyor. Sall, Rusya’dan ithalat yapma bahtları dahi olsa SWIFT sistemi olmadan ödeme yapamayacaklarını, böylelikle esere de ulaşamayacaklarını söylüyor.

BUĞDAY İTHAL EDEN ÜLKELER

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansının (UNCTAD) yayımladığı rapora nazaran, 2018-2020’de Rusya’dan 3,7 milyar dolarlık, Ukrayna’dan ise 1,4 milyar dolarlık buğday ithal eden Afrika ülkeleri toplam ithalatının yüzde 44’ünü bu iki ülkeden gerçekleştirdi.

Halihazırda 25 ülke, ithal ettiği buğdayın üçte birinden fazlasını Rusya ve Ukrayna’dan karşılarken kimi ülkelerde bağımlılık oranı yüzde 90’ının üzerine çıkıyor. Somali ve Benin buğday ithalatının yaklaşık yüzde 100’ünü bu ülkelerden yaparken Mısır’da bu oran yüzde 80’in üzerinde bulunuyor.

Benin, Tanzanya, Sudan, Madagaskar, Kongo, Ruanda ve Senegal üzere 16 ülke ise ithalatın yüzde 50’den fazlasını bu iki ülkeden gerçekleştiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.