Zindaşti yargılanıyor: İstanbul’da öldürülen İranlı teknoloji uzmanının davasında karar çıktı

Şişli’de 14 Kasım 2019’da İranlı teknoloji uzmanı Masoud Molavi Vardanjanı’nın öldürülmesine ait ortalarında İran asıllı Naci Şerifi Zindaşti ve İran konsolosluk vazifelisi Mohammad Reza Nasırzadeh Noshahr’ın da bulunduğu 14 sanığın yargılandığı davada karar çıktı.

İstanbul 39. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanıklar Abdulvahhab Koçak, Veysel Sarı katılırken, Cengiz Akin Ses ve Manzaralı Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı. Duruşmada birtakım tutuksuz sanıklar ve taraf avukatları da bulundu.

Son savunması sorulan Abdulvahhab Koçak, “Masumum ben. İddianame, Orhan Pamuk’un romanlarını aşmış mübarek. Bu latife mı, ne diyeceğimi bilemiyorum. Bu sanıkları tanımıyorum. Lakin TCK’nın en ağır unsuruyla yargılanıyorum. 3 sene oldu. Beraatimi ve tahliyemi talep ediyorum” dedi. Başka sanık Veysel Sarı da tasarlama argümanını reddederek “Neyi tasarlamışım? Sanıklardan yalnızca Cengiz’i tanırım. Aleyhimde telefon tapem bile yok. Hatasız yere 2,5 yıldır yatıyorum. Ailem Hollanda’da, avukatım olmasa bana bakacak kimse yok” diyerek beraatini talep etti. Sanık Cengiz Akin ise sanıkları tanımadığını belirterek beraatini talep etti. Öbür sanıklar da suçlamaları reddederek beraatlerini talep etti.

ZİNDAŞTİ VE İKİ SANIĞIN BELGESİ AYRILDI

Mahkeme heyeti kısa bir ortanın akabinde kararını açıkladı. Oy çokluğuyla verilen kararda, sanıklar Naci Şerifi Zindaşti ve İran konsolosluk vazifelisi Mohammad Reza Nasırzadeh Noshahr ve Ali Esfanjani hakkındaki yakalama buyruklarının bugüne kadar infaz edilemediği ve evrakın sürüncemede kalmaması açısından bu sanıklar hakkındaki evrakın ayrılmasına karar verdi.

6 SANIĞA BERAAT

Heyet, sanıklar Seyed Mohammed Reza Razavi, Ehsan Ghomınejad, Sına Forouhar, Houtan Khezerlou, Amın Parvazi ve Aşkın Bulduk’un atılı kabahatleri işlediklerinin sabit olmaması nedeniyle beraatlerine hükmetti.

4 SANIĞA ÖLDÜRME VE YARDIMDAN MAHPUS CEZASI

Sanık Abdulvahhab Koçak, maktül Masoud Molavi Vardanjani’yi “Tasarlayarak taammüden öldürme” kabahatinden müebbet mahpus cezasına çarptırıldı. Sanık Koçak ayrıyeten şikayetçi Nuri Özden’e yönelik “Kasten yaralama” cürmünden 2 yıl 1 ay mahpus cezasına çarptırıldı. Sanık Cengiz Akin ise maktul Vardanjani’yi “Tasarlayarak taammüden öldürmeye yardım” kabahatinden 15 yıl mahpus cezasına çarptırıldı. Sanık Veli Sarı ve Birol Özdemir ise “Tasarlayarak taammüden öldürmeye yardım” cürmünden başka ayrı 12 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırıldı.

BİR SANIĞA SAHTECİLİKTEN CEZA

Sanık Sıavash Abazarı Shalamzarı’nın “Resmi dokümanda sahtecilik” kabahatinden 1 yıl 8 ay mahpus cezasına çarptıran mahkeme, sabıkasının bulunmamasını dikkate alarak kararın açıklanmasını geri bıraktı. Sanık Shalamzarı ayrıyeten “Suçluyu kayırma” hatasından 10 ay mahpus cezasına çarptırılarak kararın açıklanması geri bırakıldı. Heyet, tutuklu sanıklar Abdulvahap Koçak, Veysel Sarı ve Cengiz Akin’ın tutukluluk hallerinin devamına da hükmetti.

MAHKEME LİDERİ KARŞI OY KULLANDI

Mahkeme Lideri, sanıklar Cengiz Akin, Veli Sarı, Abdulvahap Koçak ve Birol Özdemir’in “Tasarlayarak öldürme ve yardım”, Sıavash Abazarı Shalamzarı’ya “Suçluyu kayırma” hatalarından verilen mahkumiyetlere katılmadığını ve beraat verilmesi tarafında karşı görüş kullandı.

Naci Şerifi Zindaşti

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Kabahatleri Soruşturma Ofisi tarafından 14 sanık hakkında hazırlanan iddianamede, 14 Kasım 2019 saat 21. 53 sıralarında Şişli Esentepe’de birinci etapta ismi Mesut Mesut olarak bedellendirilen, Masoud Molavı Vardanjanı olduğu tespit edilen maktulün, sanık Ali Esfanjanı ile birlikte yan yana yürüdükleri sırada, sanık Abdulvahhap Koçak tarafından silahlı hücum gerçekleştirildiği ve Koçak’ın maktule 11 el ateş ettiği, yaralanan maktulün kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği, olay yerinde bulunan bir sahsın da isabet eden mermilerden biriyle yaralandığı anlatılıyordu. İddianamede, internet ortamında yapılan araştırmalarda, maktul Vardanjanı’nın özgeçmişine dair bilgilere rastlandığı, bu bilgilerde maktulün yapay zeka ile ilgili çok sayıda çalışma yaptığı, İran – Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı ve bilim adamı olduğuna ve aldığı ödüllere yer veriliyordu.

KONSOLOSLUK VAZİFELİSİ AZMETTİRİCİLİKLE SUÇLANIYOR

Mülkilik unsuru mucibince, “konsolos” unvanıyla ve “konsolosluk memuru” sınıfı ile konsolosluk vazifelisi Mohammad Reza Nasırzadeh Noshahr hakkında soruşturma ve yargılama yetkisinin, Türk yargı makamlarına ilişkin olduğu kaydedildi. İddianamede, sanık Noshahr’ın bir küme şahısla muhakkak bir plan, tertip ve saklılık içerisinde hareket etmek suretiyle, maktulün öldürülmesi için hazırlık yaptıkları, bu kapsamda cinayetin öncesinde ve sonrasındaki tüm süreci yönettikleri, olay öncesinde daima Esfanjanı ile irtibat halinde kalarak birlikte hareket ettikleri, sanık Noshahr’ın olaydan sonra Esfanjanı’nın İran’a geçirilmesinden sonra da ismi geçen şahsa yardım ettiği, tekrar İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’ndaki vazife müddeti sona ermeden Türkiye’den ayrılarak İran’a gittiği, bu suretle üzerine atılı “Tasarlayarak öldürmeye azmettirme” hatasını işlediği belirtiliyor. Cinayet planında “Truva Atı” rolünün sanıklardan Esfanjanı’ya verildiği de iddianamede yer aldı.

CEZA İSTEMLERİ

Sanıklar Najı Sharıfı Zındastı, Mohammad Reza Nasırzadeh Noshahr, Seyed Mohammad Reza Razavı ile Amın Parvazı “Tasarlayarak öldürmeye azmettirme” cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırılmaları isteniyordu. Tetikçi Abdulvahhab Koçak’ın “Tasarlayarak taammüden öldürme” hatasından ağırlaştırılmış müebbbet ve “Silahla taammüden yaralama” kabahatinden 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar hapsinin istendiği iddianamede, firari sanık Ali Esfanjanı’nın “Tasarlayarak öldürmeye iştirak” kabahatinden ağırlaştırılmış müebbbet mahpusu talep ediliyor. İddianamede, sanıklar Cengiz Akin, Veli Sarı, Birol Özdemir, Ehsan Ghomınejad, Sına Forouhar, Houtan Khezerlou ve Aşkın Bulduk “Tasarlayarak taammüden öldürmeye yardım” 15 yıldan 20 yıla kadar, sanık Sıavash Abazarı Shalamzarı’nın “Tasarlayarak taammüden öldürmeye yardım” ve “Resmi evrakta sahtecilik” cürümlerinden 17 yıldan 25 yıla kadar mahpusu isteniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.