Alman çiftçiler protestoda: Yolları kapattılar

Alman çiftçiler, koalisyon hükümetinin mali durumunu düzeltmek amacıyla tarımsal sübvansiyonları aşamalı olarak kaldırma planlarına tepki olarak bugün erken saatlerde ülke çapındaki bir haftalık protestolarına başladı.

Protestocu çiftçiler bazı yolları protesto pankartlarıyla süslenmiş traktör ve kamyon konvoylarıyla kapattı. Polis raporları, yolların birçok yerde kapatıldığını ve sabah yoğun saatlerde trafik sıkışıklığına neden olduğunu söyledi.

Çiftçiler, vergi indirimlerinin sona ermesinin çiftlikleri iflasa sürükleyeceği uyarısında bulunarak önümüzdeki hafta pazartesi gününe kadar ana trafik ve lojistik yollarını kapatacağını açıkladı.

Alman çiftçiler birliği DBV’nin başkanı pazartesi günü yayınlanan bir röportajda halktan anlayış istedi.

Stern dergisine verdiği demeçte “Halkın büyük kesiminden aldığımız destek ve dayanışmayı kaybetmek istemiyoruz” diyen DBV Başkanı, çiftçilerin tarım sektörü için planlanan vergi artışlarını kabul etmeyeceğini söyledi.

HÜKÜMET GERİ ADIM ATTI, SENDİKA YETERLİ BULMADI

Geçtiğimiz hafta çiftçilerden gelen tepki üzerine Alman hükümeti tarıma yönelik sübvansiyonları azaltma planlarını değiştirmek de dahil olmak üzere beklenmedik değişiklikler yapmaya itti.

Mahkeme kararıyla ertelenen 2024 bütçe taslağını tamamlamak için yarışan koalisyon hükümeti, çiftçilere tarımsal mazotta sağlanan vergi indiriminin aniden sona erdirilmek yerine, sübvansiyon bu yıl yüzde 40, 2025’te yüzde 30 oranında azaltılacak ve 2026’dan itibaren sonlandırılacağını açıkladı.

Hükümet ayrıca ormancılık ve tarıma yönelik taşıt vergisindeki ayrıcalıklı muameleyi kaldırma planlarından da vazgeçti.

Ancak DBV, değişikliklerin yeterli olmadığını ve bu haftaki protesto planlarına bağlı kaldığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx