Emekliye Yapılacak Seyyanen Zam ve Bayram İkramiyesi İçin Yeni Gelişme! Ödenecek Miktar Değişiyor…

Geçtiğimiz yıl Meclis’ten geçen EYT düzenlemesiyle birlikte Türkiye’deki toplam emekli sayısı 16 milyonun üzerine çıktı.

Emeklilerin sayısı artmış olsa da, Hazine’den aldıkları pay AKP döneminde üşüş göstermeye devam ediyor. Son olarak yılın ilk ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılan zam oranını yüzde 49.25’e çeken siyasi iktidar, en düşük emekli maaşını ise 10 bin lira olarak belirlemişti.

Haftalardır emekliler tarafından Türkiye’nin 81 ilinde AKP’li siyasetçi ve bakanlara sürdürülen tepkilerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla emekliler için yeni bir çalışma yürütülüyor.

SEYYANEN ZAM YAPILAMAZSA BU YOLA BAŞVURULACAK

Geçtiğimiz yıl yapılan genel seçimler öncesinde memurlara 8 bin 77 lira seyyanen zam yapan hükümet, bu artışın daha sınırlı olan bir halini emekliler için hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Türkiye’deki emekli sayısının yüksek oluşu, yapılacak artış için çalışmaların başlamasına neden olurken, Ekrem Açıkel’in Ankara kulislerinden aktardığı bilgilere göre Mart ayında emekliler için minimum 2 bin lira ile en fazla 4 bin lira arasında değişecek bir seyyanen zam konusunda hazırlıklar son aşamaya gelmiş durumda.

Yapılacak artış, oransal olarak değişiklik göstermeyecek ve tüm emeklilerin aylıklarına 2 bin ila 4 bin lira arasında ekleme yapılacak. Çalışmaların son aşamaya geldiği tasarı ilk olarak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e ve oradan da bütçeye olası etkileri bakımından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gidecek.

EMEKLİLERİN BAYRAM İKRAMİYELERİ NE KADAR OLACAK?

Emekliye seyyanen zam planının maliyeti bakımından uygulanmayacak oluşuna karar verilmesi halinde, hükümet emeklinin öfkesini dindirebilmek için ikramiye kartını devreye sokacak.

Geçtiğimiz hafta yapılan duyuru ile emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramı için ödenecek ikramiye tutarlarının 2 bin liradan 3 bin TL’ye çıkarıldığı belirtilmişti. Düzenleme, her ne kadar Meclis Adalet Komisyonu’ndan geçmiş olsa da, TBMM Genel Kurulu’na henüz getirilmediği için değişiklik yapılmaya açık vaziyette bekliyor.

Açıkel, iktidarın seyyanen zam planını uygulamaması halinde ikramiyelerin 3 bin TL’den 5 bin TL’ye çıkarılmasının yüksek ihtimal olduğunu belirterek, yapılacak değişikliğin ve uygulanacak kararın ilerleyen haftalarda resmen açıklanmasının muhtemel olduğunu belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx