Erzincan’daki maden sahasında son durum ne? Bakanlardan önemli açıklamalar

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Erzincan’daki maden sahasında meydana gelen toprak kaymasına ilişkin son durumu açıkladı.

Bakan Yerlikaya, Güvenlik gerekçesi nedeniyle ara verilen arama faaliyetleri ile ilgili,

“Tüm arama faaliyetlerinde önce süreçte çalışan arkadaşlarımızın güvenliğini düşünüyoruz. Sahanın üst kısmında kaymanın aktif hale geldiğini gösteren rapor nedeniyle ara vermiştik. Bölgede sismik çalışmalar devam ediyor. Son nihai rapora göre, arama faaliyetlerine ara veriyoruz. Yukarıda İliç alanındaki aktivasyon durana kadar ara veriyoruz. Büyük metanet gösteren ailelerimize ve aziz milletimize geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum”

dedi.

‘Her gün numune alınıyor’

Maden sahasında açıklama yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki ise

“Bu toprağın çevreye ve insan sağlığına zararı var mı diye her gün 9 noktadan numune alıp 3 ayrı yetkin laboratuvarda inceliyorlar. Şu ana kadar tehlike oluşturacak bir atığa rastlanmadı. Şu ana kadar tehlike oluşturacak bir atığa rastlanmadı. Çok şükür bir tehlike yok. Bu bizim için önemliydi. Biz çalışmalarımızı titizlikle sürdüreceğiz. Yer altındaki suların nehre dökülmesine engel olacak çalışmaları, üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz”

ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Birikme ihtimali olan suya yönelik bir pompa sistemi kuruldu” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, “Tüm müfettişlerimizle alanda saha da olacağız. İhmali olanlar hukuk önünde hesap verecek” şeklinde konuştu.

Ayrıntılar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx