Eski milletvekili 14 bin 400 kilometre koştu

Avustralya Başbakanı Anthony Albenese, 61 yaşındaki koşucunun 7 ay süren koşuşunu tamamlamasına tanıklık etmek için Uluru kayasına gitti.

Albenese, Farmer’ın bağlılığına “hayranlık ve saygı” duyduğunu belirterek, “Hiç kimse bu adamdan daha fazlasını yapmadı ve onu Uluru’da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyuyorum” dedi.

Farmer da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Çok mutluyum. Zamanın bu noktasında, dünyanın dört bir yanındaki yerli toplulukları ve bu kültürün önemini kabul etmeye başladığımız bu noktada olmaktan çok ama çok mutluyum” diye konuştu.

Tazmanya eyaletindeki Hobart’ta 17 Nisan’da koşusuna başlayan ve 14 bin 400 kilometrelik koşusunu tamamlayan Farmer, tüm Avustralya eyaletlerinin yanı sıra her iki anakara bölgesini de dolaştı.

MECLİSTE YERLİ SESİ REFERANDUMU

14 Ekim’de yapılacak referandum, Avustralya’daki yerli halkların hayatlarını etkileyen yasa ve politikalar konusunda hükümetin her kademesine doğrudan tavsiyelerde bulunmalarının yolu olarak görülüyor.

Referandumda halka, Aborjinler ve Torres Boğazı Adalıların Sesi’nin kurulmasını öngören Anayasa değişikliğini onaylayıp onaylamadıkları sorulacak.

Tasarının onaylanması durumunda, “Aborjin ve Torres Boğazı Adalıların Sesi” adlı bir kurum kurulacak. Bu kurum, parlamento ve hükümette, Aborjin ve Torres Boğazı Adalıları ilgilendiren konularda temsilci bulundurabilecek. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx