Felçleri, kalp krizlerini engeller ve kolesterolü düşürür: En faydalı meyve suyu olarak adlandırılır…

1970’li yıllarda Amerikalı bilim adamları bir dizi çalışma yapmışlar ve düzenli havuç suyu tüketiminin kalbi ve kan damarlarını güçlendirdiğini bulmuşlardı. Ayrıca içecek kandaki “kötü” kolesterol seviyesini düşürür ve kalp patolojilerini engeller. Ayrıca meyve suyu tüm vücut sistemlerinin çalışmasını olumlu yönde etkiler, onkolojiyi, obeziteyi ve demans gelişimini önler. Havuç suyunun faydalarının neler olduğunu ve doktorların neden istisnasız herkesin içmesini tavsiye ettiğini anlatıyoruz.

Havuç suyunun vücuda faydası nedir ?

Taze havuç vücudu potasyum, A, B, K ve C vitaminleriyle doyurur. Ayrıca güçlü antioksidan özelliklere sahip karotenoidler, lutein ve zeaxin içerir. Kanserle, yaşlanmayla ve kalp hastalıklarıyla savaşabilen işte bu moleküllerdir. Bu nedenle bu içeceğin faydaları sağlığımız açısından paha biçilmezdir.

Metabolizmayı hızlandırır. Havuç suyu safranın salgılanmasını hızlandırarak vücuttaki metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Safra tam olarak safra kesesinde üretilen ve yağların parçalanmasına yardımcı olan sıvıdır. Bu sayede daha hızlı kilo verebilirsiniz.

Görüşü geliştirir. Taze havuç, retina hücrelerini koruyan, makula dejenerasyonu, katarakt ve körlük gibi göz hastalıklarının gelişmesini önleyen beta-karoten içerir. Havuç ayrıca görme kaybının tamamen önlenmesini sağlayan lutein içerir.

Cildin durumunu geri yükler. Deri döküntüsü veya sedef hastalığı sorunu yaşayan herkesin diyetlerine havuç suyu eklemesi önerilir. C vitamini ve beta-karoten içeriği nedeniyle cilt daha hızlı iyileşir, döküntü ve kırışıklıklara daha az eğilimlidir.

Kanser hücrelerinin gelişimini azaltır. Bilimsel araştırmalara göre havuç suyu vücuttaki kanser hücrelerinin hareketini durdurabiliyor. Bu nedenle bu içecek çeşitli kanser türlerine karşı mücadelede mükemmel bir yardımcıdır.

Hamileler için faydalıdır. Kalsiyum, folik asit, potasyum, magnezyum ve A vitamini içeriği nedeniyle havuç suyu doğumdan sonra vücudu yenileyebilir. Meyve suyunun makro elementleri kemiklerin ve kıkırdakların güçlendirilmesine yardımcı olur ve folik asit fetüsün normal gelişimine katkıda bulunur. A ve C vitaminleri rahim içi enfeksiyonlara karşı koruma sağlar, anne ve çocuğun bağışıklığını güçlendirir. Bu nedenle Amerikalı doktorlar hamile kadınların günde bir litre meyve suyu içmelerini tavsiye ediyor.

Beyin fonksiyonunu iyileştirir. Taze havuçta büyük miktarlarda bulunan beta-karoten, hafıza kaybı ve demansla ilişkili yaşa bağlı hastalık risklerini azaltır, bilişsel işlevleri iyileştirir. Taze havuç sinir uçlarının iletkenliğini artırarak hafızayı geliştirir.

Günde ne kadar havuç suyu içebilirsiniz?

Evet bu meyve suyunun vücuda büyük faydaları var ama ölçülü miktarda içilmesi gerekiyor. Tüm taze yiyecekler pratik olarak lif içermez, bu nedenle tam teşekküllü bir diyetin yerini alamazlar. Aşırı taze meyve tüketimi nedeniyle cilt, beta-karoten içeriğinden dolayı hafif turuncu bir renk alabilir. İçeceğin istenmeyen yan etkilerini önlemek için günde bir bardaktan fazla havuç suyu içmemelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx