Odatv’nin haberi gündeme bomba gibi düştü… Yol haritası belli oldu: İkinci bir kadın… Yine Odatv’den öğreneceksiniz

31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere yaklaşık 2 ay kala siyasi partiler, başta büyükşehirler olmak üzere aday belirleme süreçlerini hızlandırdı. İstanbul’da CHP mevcut başkan Ekrem İmamoğlu ile devam ederken AKP ise Murat Kurum’u, İYİ Parti ise Buğra Kavuncu’yu aday gösterdi. DEM Parti için ise HDP Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş’ın adaylığı söz konusu olmuştu.

DEM Parti yönetimi uzun süre sessiz kalmış ve adaylık konusunda net bir açıklama yapmamıştı. DEM Parti) Sözcüsü Ayşegül Doğan, İstanbul seçimlerine kendi adaylarıyla girme kararı aldıklarını açıklamış ve Başak Demirtaş’ın da aday havuzlarında olduğunu belirtmişti.

DEM Parti yönetimi ile Başak Demirtaş arasındaki istişare sonucunda Demirtaş’ın adaylık talebini geri çektiği ve parti yönetiminin de bu kararı desteklediği açıklandı. Başak Demirtaş, 5 Şubat 2024 tarihinde DEM Parti tarafından bir heyetle bir araya gelerek bilgilendirildiğini ve karşılıklı yapılan istişareler sonucunda adaylık başvurusunun geri çekilmesi konusunda ortak bir görüş birliğine varıldığını belirtti. DEM Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) tarafından yapılan açıklamada da yetkili kurulların tüm seçenekleri değerlendirdiği ve Başak Demirtaş’la yapılan istişareler sonucunda aday olmaması yönünde ortak bir karar alındığı ifade edildi. DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli de Başak Demirtaş’ın aldığı kararın partiyi güçlendirdiğini belirterek desteklerini açıkladı.

DEMİRTAŞ’IN ADAYLIĞI TARTIŞMA YARATMIŞTI

Başak Demirtaş’ın adaylığı konusunda partinin içinde uzlaşma sağlanamadığı ve adaylık beyanının istişare süreci yürütülmeden yapılmasına eleştiriler olduğu kulislerden sızan bilgiler arasında. Özellikle parti içinde güçlü bir konumda bulunan kadın örgütlenmesinin, Demirtaş’ın adaylığına karşı çıktığı ve adaylık sürecinin istişare ile belirlenmesi gerektiğine yönelik net bir tutum sergilediği ifade edildi. Ayrıca, Başak Demirtaş’ın adaylığının Selahattin Demirtaş’ın eşi olarak gündeme getirilmesi ve bu durumun pazarlık nedeniyle aday gösterileceğine dair iddiaların parti içinde rahatsızlık yarattığı belirtildi.

DEM Parti içinde Başak Demirtaş’ın adaylığına ilişkin görüş birliği sağlanamadığını ve sonunda Başak Demirtaş’ın aday olmayacağı Odatv tarafından ilk kez duyuruldu. Bugün de Demirtaş’tan aday olmayacağına yönelik bir açıklama geldi.

Başak Demirtaş’ın adaylık açıklamasının da adaylıktan çekilmesi kararının da Selahattin Demirtaş’tan bağımsız olmadığı biliniyor. Keza Başak Demirtaş’ın adaylık açıklaması cezaevinde eşiyle yaptığı görüşmenin ardından gelmişti. Yapılan hamlenin Selahattin Demirtaş’ın cezaevinde yok sayılmaya karşı bir adımı olduğu değerlendiriliyor. Ayrıca Demirtaş’n 2023 seçimlerinde ayrı bir cumhurbaşkanı adayı gösterme önerisi de hafızalardaki yerini koruyor. Demirtaş’ın 31 Mart yerel seçimlerine yönelik de benzer bir strateji izlemek istediği anlaşıldı. Ancak DEM Parti’nin taktik esnekliğini korumak için Demirtaş’larla görüşerek bu kararın geri alınmasını sağladığı düşünülüyor. Zaten bu karardan vazgeçilmesi de bir DEM Parti heyetinin Selahattin Demirtaş’la ardından Başak Demirtaş’la görüşmesinin akabinde gerçekleşti.

HAVUZDAN KİM ÇIKACAK

DEM Parti’nin İstanbul adaylığı için isim havuzunda 10’a yakın kişinin bulunduğu ve Sırrı Süreyya Önder ve Meral Baştaş gibi isimlerin de yer aldığı ileri sürüldü. DEM Parti’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi için Başak Demirtaş’ın aday olmaması halinde DEM’in alternatif olarak adayının Meral Danış Beştaş olacağı zaten iddia ediliyordu. Beştaş’ın Ankara’dan aday gösterileceği de öne sürülmüştü. Ancak bu iddia dile getirildiğinde DEM Parti’nin olası İstanbul adayı Başak Demirtaş olarak görünüyordu. Bu ihtimal ortadan kalktığı için Beştaş isminin öne çıkması muhtemel. Demirtaş’ın aday olmayacağını açıklamasının ardından DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli’nin İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayını 9 Şubat’ta açıklamayı düşündüklerini söyledi. 9 Şubat’ta açıklanacak ismin Meral Danış Beştaş olacağı değerlendiriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx